Bir yandan afetle diğer yandan yalan ve bozgunculukla mücadele…

06 Şubat 2023 tarihli, Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli, 7,8 ve 7,6 büyüklüğünde 10 ili etkileyen büyük depremin ardından bir yanda afetle diğer yandan ABD ve ABD güdümlü Batı emperyalizmi ve yerli uşaklarıyla mücadele edilmek zorunda kalındı. Bu kapsamda yalan ve uydurma haber en önemli araç oldu.

06 Şubat 2023 sabaha yakın saatlerin 4,17’yi çaldığı sırada bilim insanlarının “binyılın afeti”, “asrın depremi” diye tanımladıkları Kahramanmaraş depremleri vuku buldu.

İnsanları derin uykularında yakalayan afet 06 Şubat 04,17 sırasında Pazarcık merkezli 7,8 büyüklüğünde cereyan etti. ardından aynı gün saat 13-30 sırasında bu kez Elbistan merkezli olmak üzere 7,6 büyüklüğünde ikinci depremle sarsıldık.

10 il gibi geniş bir alanda yıkıcılığını gösteren depreme devlet güneşin ışımasıyla birlikte müdahale etti. Ordu birlikleri öğleyin deprem bölgesine intikal etmişti.

Tabiatın yanında dış düşmanlar da boş durmuyor, afet üzerinden devleti ve ülkeyi vurmaya çaba gösteriyordu. Korkunç bir yalan kampanyası başlatıldı. “Nerede devlet, nerede asker”, “Askerler arama kurtarmaya katılmadı”, “Enkazdan önce AKP’lileri çıkarıyorlar”, “Alevilere yardım gönderilmiyor”, “Adana Havalimanı uçuşlara kapatıldı”, “AFAD, akşam 8,5 şiddetinde deprem beklendiğini açıkladı”, “Kahramanmaraş’ta yanardağ patladı”, “Suriyeliler yağma yapıyor”, “Bir Afgan, cesetlerin elini kesip bileziklerini çalıyor”, “Üzerinde bira reklamı olan yardım kutuları geri çevrildi”, “Hatay’da baraj patladı” gibi bir merkezden yayıldığı apaçık olan yalanlar halk arasında, sosyal medya mecralarında, medya organlarında ısrarla işlendi.

Tam bir profesyonel işiydi. Hedef belliydi. Devlet düşmanlığı, vatandaşın gözünde devletin itibarını düşürme, halkı arasında kin ve nefret tohumları ekerek birbirine düşürme ve kaos çıkarma amaçlanıyordu. Türk ordusuna düşmanlık körüklüyorlardı. Devlete güvensizlik yayıyorlardı. Halk arasında ayrımcılık yapıyorlardı. Etnik ve mezhepsel kışkırtma peşindeydiler. Suriyelilerle kavga çıkarma amacındaydılar. Halkta karamsarlık yaymaya çalışıyorlardı.

Bakın bunun mekanizması aşağıdaki gibi çalıştırıldı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.