“Biyolojik Atıksu Arıtma” geliyor

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz yazılı bir açıklama yaparak, önceki gün AK Parti milletvekillerinin sanki kendileri kotarmış gibi sahiplendiği Burdur merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinin ilerleyen günlerde ihalesinin yapılacağını duyurdu. Avrupa Yatırım Bankası Kentsel Altyapı Projesi kapsamında finanse edilen İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi inşaat yapımı İhalesinde sona gelindiğini açıkladı.

AK PARTİ MİLLETVEKİLLERİNİN SAHİPLENDİĞİ PROJENİN GELİŞİMİ

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in girişimleriyle projesi hazırlanmış; İller Bankası ile görüşmeler yapılmış; İller Bankası 2014 yılı sonlarında projenin yapımına başlamıştı. Fizibilite Raporu 20 Nisan 2016 tarihinde hazırlanmış, fizibilite Raporuyla yapılan başvuru sonucu Avrupa Yatırım Bankası’ndan 11milyon 500 bin Avro kredi anlaşması yapılmıştı. İller Bankası tarafından Atıksu Arıtma Tesisi projesi tamamlanarak onaylanmış ve Burdur Belediyesi’ne 18 Kasım 2016 tarihinde teslim edilmişti. Yapılan çalışmalar sonucunda Avrupa Yatırım Bankası’ndan gelen ‘ihaleye çıkılabilir’ onayı ile dokümanlar hazırlanarak, 11 Temmuz 2019’da Uluslararası ilana çıkılmıştı. Sonuç olarak 15 Temmuz 2019 tarihinde saha ziyaretinin yapılacağı, 29 Ağustos 2019 günü saat 10.30’da da ihalesinin yapılacağı belirtildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Başkan Ercengiz, ”Haziran 2016 tarihinde İller Bankası Genel Müdürlüğü’nde, Avrupa Yatırım Bankası temsilcileriyle ortaklaşa imzaladığımız 11 milyon 500 bin Avro karşılığı Burdur’a yapılması planlanan ileri biyolojik arıtma tesisi yatırımı, İller Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası İhale tarihi belli oldu. 3 yıl süren çabamız, müşavir firmaların yaptığı çalışmalar, Antalya Bölge Müdürlüğü, İller Bankası Genel Müdürlüğü Dış Yatırım Daire Başkanlığı bürokratlarının gösterdiği çabalarla ve Burdur Belediye’mizin Çevre Kontrol Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmaların neticesinde, İhale tarihini belirlemiş bulunuyoruz” dedi. 

ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE İHALESİNİ YAPACAĞIZ          

Burdur’un en büyük sorunlarından birisi olan Atıksu Arıtma Tesisinin çalışmalarını 2014- 2019 dönemi görev süresince defalarca çalıştıklarını belirten Başkan Ercengiz, “arıtma tesisi proses çalışmalarını yaparak bunun üzerinden ihtiyaç listesini belirleyip, İller Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası işbirliği ile bu projeyi gerçekleştirmenin sözünü vermiştik. Bugün tamamen İller Bankası’nın, Avrupa Yatırım Bankası’nın ve Burdur Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü ve sonuna geldiğimiz proje artık hayata geçiriliyor. Önümüzdeki günlerde ihalesini yapacağımız ve yapım işine başlayacağımız İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisiyle hem atık su çamurundan enerji üretecek, hem de Kuyruk suyundaki deşarj edilen su, uygun olduğu takdirde tarımsal amaçlı sulamada kullanılabilecek” diye konuştu.

BU KONU, SİYASETE MALZEME EDİLECEK BİR KONU DEĞİL!

Yıllardır büyük bir ciddiyet ve disiplinle takip ederek sonuçlandırdıkları İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi Projesi’nin, halkın yaptıkları sahiplenme açıklamasına “Burdur’u da biz kurduk demezlerse iyi”, “Biyolojik Arıtma’ya da mı sahip çıkmışlar, çok güldüm ya!”, “soda da mı içmiyorlar anlamadım” diye dalga geçtiği AKP Milletvekilleri tarafından siyasete malzeme olarak kullanılmasına ve kendi çabaları gibi halkı kandırmaya çalışmalarına tepki gösteren Başkan Ercengiz, ”bu görevi ifa ederken, bugüne kadar hiçbir zaman bu görevleri bir siyasi çıkar veya siyasi menfaate döndürmeye çalışmadık. Gördüğünüz üzere bugün basında çıkan haberlerde bu işte bugüne kadar hiçbir katkısı bulunmayan Sayın AKP Milletvekillerinin sanki bu işin takipçisi olmuş, bu işi çözmüş gibi haber yaptırmalarını da halkımızın takdirine bırakıyoruz. Eğer bu konuda gerçekten çok mahirdiyse Sayın Vekillerimiz, 2016 yılından bu yana neden müdahale edip, bu işi çözmediler? Kendi mecrasında akan, İller Bankası’nın ihale yöntemiyle, Avrupa Yatırım Bankası arasındaki uyuşmazlık neticesinde bekletildiğimiz bize ifade edilen bu yatırım çabalarımızla çözülmüştür. Bu gerekçeyle de aradan geçen süre içerisinde, biz hem işimizin iyi takipçisi olduk, hem de gerekli düzenlemeleri yaptık. Bu konu, siyasete malzeme edilecek bir konu değildir. İçme suyunda projesinde yapılan kurnazlık burada yapılmaya çalışılıyor zaten birkaç gün önce müjdesini vereceğimi ilan ettiğim yatırımdan haberdar olanlar yine rol çalma derdine düşmüştür, emekleri geçtiyse de görgümüz gereği kendilerine teşekkür ederiz bu dev yatırım da Burdur’umuza hayırlı olsun” dedi.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.