“Bizim alnımızda enayi yazmıyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜGİK Genel Kurulu’na katıldı. Türkiye’yi emir kulu ve enayi sanan Batı ülkelerine verdi veriştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Kurulu’nda konuştu. Erdoğan, Türkiye’nin mültecilere kapılarını açması gerektiğini söyleyen Avrupa liderlerine yönelik olarak, ” BM, sen ne işe yarıyorsun? Türkiye elinden geleni yaparken BM, sen ne yapıyordun? Dünya’daki diğer ülkelerin kabul ettiği mülteci sayısı ne kadar? Bizim alnımızda enayi yazmıyor. Bir yere kadar sabır ederiz, sonra gereğini yaparız. Türkiye 5 yıldır sayıları 3 milyona yaklaşan mültecilere zaten sahip çıkıyor” dedi.

“BİR YERE KADAR SABREDERİZ SONRA GEREĞİNİ YAPARIZ”

Ulusal Kanal’ın haberine göre, Suriye’deki son Rus ve Esad güçlerinin ilerlemeleri hakkında “son haftalarda Esad ve destekçileri sivillere yönelik saldırılarını artırdığı”nı hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “insanların sığındıkları alanlar ve yardım gönüllüleri Rusya ve Esad bombardımanına hedef oluyor. Biz en kötü senaryoyu hesaplayarak önlemlerimizi alıyoruz” dedikten sonra, “BM, sen ne işe yarıyorsun? Türkiye elinden geleni yaparken BM, sen ne yapıyordun” diye sorguladı. “Dünya’daki diğer ülkelerin kabul ettiği mülteci sayısı ne kadar” diye sorduktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “bizim alnımızda enayi yazmıyor. Bir yere kadar sabır ederiz sonra gereğini yaparız. Türkiye 5 yıldır sayıları 3 milyona yaklaşan mültecilere zaten sahip çıkıyor. Güvenli bölgeyi her görüşmemizde söyledim. Kurulacak bölge adeta bir barış şehri olsun. 3 milyar Euro verelim dediler ve bu parayı projelere bağladılar. Avrupa samimi değil” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’YE ULUSLARARASI YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ HATIRLATMAK İKİYÜZLÜLÜKTÜR”

Son zamanlarda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP Hükümeti’yle ABD arasında en büyük sorun ve çatışma konularından biri haline gelen Amerika’nın Suriye PKK’sı PYD’ye muamele konusundaki tutumundan duyduğu rahatsızlığı, “müttefikimiz, PYD’yi terör örgütü olarak görmediğini söyledi” şeklinde değerlendirdi. Konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kendi ulusal elemanına Kobani’de plaket veriyorlar. Bütün bu gerçekler ortadayken Türkiye’ye uluslararası yükümlülüklerini hatırlatmak ikiyüzlülüktür. BM, bize çağrıda bulunmak yerine tüm kurumlarıyla mülteci konusunda daha fazla mücadele etmeli.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir