Bu bir turizmi baltalama haberidir

Balon Cenneti Kapadokya’da Turist Sayısı

140 Bini Aştı; Burdur’da İse Asayiş Nedeniyle Balon Yasak!

Gazeteler, “Kapadokya’da turist sayısı 140 bini aştı” diye yazdı dün (20 Temmuz 2017 günü.) Henüz daha yazın ortasındayız. Kapadokya semaları ise yüzlerce sıcak hava balonuyla rengârenk. Herhalde Kapadokya mülki amiri, asayişi sağlama konusunda aciz değil! Biz Burdur’da bir tek balonu uçurmak için asayişi sağlamak konusunda acziyeti ilan ederek yasakladık.

Kapadokya’da yılın ilk 6 ayında 8 bin 600 balon uçuşu sağlandığı ve bu uçuşlara katılan turist sayısının 140 bini geçtiği açıklandı.

Vay canına; Kapadokya mülki amiri süpermiş valla!

 

Biz Burdur’da bir tek balon için asayiş ve güvenliği sağlayamıyoruz; her yer özel mülk olduğu için. Bu nedenle mülki amirlik, tanıtım için canhıraş çalışan, her yıl milyonlarca lira harcanan ilimizde turisti celbeden bir ilk olarak balon uçuşları getiren bir şirkete kişisel kin ve garaz sebebiyle –bir şefaatçiye belirttiğine göre, hata olarak görülen bir tasarrufunun şikâyet edilmesini gerekçe göstererek- yasak koyuyor.

Şu Kapadokya milletine bakın siz! Her yeri baloncular mı çevirmiş dersiniz, kendi mülklerinin hava sahasında mı uçuyorlar acaba? Ayrıca güvenlik şirketlerinin alayını kiralamış olmalılar!

Sivil Havacılık Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinden yaptığı açıklamaya göre, Kapadokya’nın turizmin önemli bir merkezi olduğu belirtilerek, bu yılın ilk 6 ayında 140 bin turistin balonla uçarak bölgeyi gezdiği açıkladı.

Biz ise ilimizde şu sıralarda her hafta Antalya, Muğla, Isparta gibi çevre illerden onlarca rezervasyon iptalini gerçekleştiriyoruz. Pisidia Balloons şirketi yetkililerinin açıklamaları böyle. Balon uçuşlarına özel bir ilgi uyanmış durumda. BAKA toplantılarını bile kamuoyunun ve turistin ilgisini çekmek ve farkındalık yaratmak için Ağlasun Başköy’de yapıyor, ardından “imparatorlar şehri”, İskender’in baş satraplığı olan Sagalassos’u geziyoruz. Bu arada da muzipleri bile çıldırtan bir muzip gerekçeyle turistlerin ilgi odağı haline gelen sıcak hava balonculuğunu yasaklıyoruz.

Sanırım Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü sitesi için ilginç bir haber olurdu bu hali perişanımız!

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir