Bucak belediye Meclisi’nden İsrail protestosu

Bucak Belediye Meclisi’nin 17 Mayıs toplantısına ortak bir bildiriyle ABD güdümlü İsrail terör devletinin Mescidi Aksa ve Gazze saldırılarını kınaması damga vurdu.

Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmeden önce İsrail’in Mescid-i Aksa ve Gazze saldırılarını kınayan ortak bildirinin gündeme ilave edilmesini teklif etti. Teklif oy birliği ile gündeme ilave edildi.

Bildiriyi Belediye Meclisi Kâtip Üyesi İsmail Baştaş’ın okudu.

Oybirliği ile kabul edilen bildiride şu görüşlere yer verildi:

“Müslümanların ilk kıblesi Mukaddes mekân Mescid-i Aksa ve çevresinde İsrail’in arife günü başlattığı, çocuklar ve kadınlar dâhil çok sayıda masum Filistinlinin yaralanmasına ve hayatını kaybetmesine sebep olan menfur saldırıları şiddetle kınıyoruz.

Gazze’de İsrail güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen bombalı ve silahlı saldırılar, bebek ve çocuklar dâhil çok sayıda masum Filistinlinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olmuştur.

 İsrail’in bu saldırıları, en kutsal hak olan yaşam hakkının ihlalidir.

Filistinlilerin nesiller boyunca yaşadıkları topraklara el konulmasını hedefleyen saldırılar, orantısız güç kullanılarak hukuk dışı bir oldu-bitti yaratmaya yöneliktir. 

İsrail’in bu gayri insani saldırılarını şiddetle kınıyor, Birleşmiş Milletler’in (BM) uluslararası insancıl hukuk ve insan hakları hukuku çerçevesinde yıkım ve tahliyelerin durdurulması; mukaddes mekânların statükosunun korunması ve Filistin’de gerçekleştirilen katliamların durdurulması için İsrail’e yönelik çağrısını olumlu buluyor, bütün BM üyesi ülkelerin bu konu üzerinde kararlılıkla durması gerektiğini belirtiyoruz. İsrail’in, yasadışı yerleşimciler lehine Kudüs’ün Şeyh Cerrah ve Silvan mahallelerindeki Filistinlilerin nesillerdir yaşadıkları evlerine el koyularak, zorla tahliye edilmelerine yönelik operasyonlarının ve Gazze’de gerçekleştirdikleri katliamların hukuk dışı ve gayri insani olduğunun altını çiziyoruz. Türk milleti tarihin her devrinde olduğu gibi bugün de mazlumların yanında olmaya devam etmektedir. Bucak Belediye Meclisi olarak Birleşmiş Milletlerin daha önce belirlediği Kudüs’ün tarihi statüsünü devam ettirilmesi,  Filistin’de akan kanın durdurulması ve Filistin’in bağımsızlığı noktasında her türlü iradenin yanında yer alacağımızı, bu bildiri ile ifade ve ilan ediyoruz.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir