Burdur, Ağustos’ta 26,253 milyon dolar ihracat yaptı

Burdur’un ihracat performansının bir önceki yıla göre artmaya devam ettiğini vurgulayan Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Başkanı Yusuf Keyik, Burdur’un Ağustos ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 86,3’lük artışla 26 milyon 253 bin 140 dolara tırmandığını belirtti.

Başkan Keyik, “Burdur’un 2020 yılı ağustos ayı ihracatı 14 milyon 89 bin 130 dolardı. Bu yılki ihracat performansımız ise %86,3 arttı ve en az 26 milyon 253 bin 140 dolara ulaştı”dedi..

FASILLAR İTİBARİYLE İHRACAT RAKAMLARI

Burdur’un fasıllar itibariyle ihracat rakamlarını aktaran Başkan Yusuf Keyik, “İlimizde ağustos ayı için en fazla ihracat gerçekleştirilen ilk üç sektör sırasıyla: ‘Madencilik Ürünleri’, ‘Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri’ ve ‘Savunma ve Havacılık Sanayi’dir.

Madencilik Ürünlerinde 18 milyon 252 bin 930 dolarlık ihracat,

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünlerinde 3 milyon 467 bin 700 dolarlık ihracat,

Savunma ve Havacılık Sanayisinde 2 milyon 922 bin 990 dolarlık ihracat gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

İHRACAT YAPILAN ÜLKELER

Ağustos ayı itibariyle Burdur’un ticaret yaptığı ülkeleri paylaşan Başkan Yusuf Keyik şunları söyledi:

“Serbest bölgelerden yapılan ihracatlar ve işletmesi ilimizde olduğu halde başka illerin vergi dairelerine kayıtlı firmaların yaptığı ihracatlar hariç ağustos ayında en çok dış ticaret yaptığımız ilk üç ülke: Çin, ABD ve İsrail’dir.

DAHA ÇOK ÇALIŞMA ZAMANI

Başkan Yusuf Keyik yaptığı değerlendirmenin sonunda, “Türkiye ekonomisi, bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 21,7 büyüdü. Sürdürülebilir büyüme ve yatırımların artması için desteklerin devam etmesi gerekiyor. Daha fazla üretim, yatırım, istihdam, ihracat için kamu ve özel sektör el birliği ve akıl birliği ile daha çok çalışma zamanı” mesajını iletti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.