Burdur Belediye Başkanı’ndan Kayaaltı Köy Kütüphanesi’ne ATABE hediyesi

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Kayaaltı Ortaokulunun siyasi sebeplerle kapatılmasına bir tepki olarak Burdur Devlet Hastanesi Uzman Doktorlarından Ulaş Sağlam tarafından Türkiye çapında topladığı bin 500 kitap, bilgisayar, internet erişimi, belgesel setleriyle kurulan köy kütüphanesi Kaynak Yayınları’ndan bir Atatürk’ün Bütün eserleri (ATABE) seti hediye etti.

Burdur’un merkez köylerinden Kayaaltı, namı diğer eski adıyla Gravgaz Köyü…

Cumhuriyet’in Aydınlanma Devrimi’yle birlikte bugüne kadar Atatürk’e bağlı, aydın insanların köyü…

Birçok öğretmen, hâkim, savcı, milletvekili, belediye başkanı çıkarmış bir köy…

Çürük raporu verilerek yıkım kararı alınarak Ortaokulu kapatılan
Kayaaltı Köyü’nün 111 ilkokul öğrencisi köyde eğitime devam ediyor.

Laik, demokratik Cumhuriyet’e bağlı olan bu köy sakinleri uzun yıllardır CHP’ye oy veriyor diye bitip tükenmez bir kızgınlık ve partizanlıkla cezalandırılmış…

Yıllardır yolları asfaltlanmamış; kasislerle delik deşik…

Şimdi de depreme dayanaksız, çürük raporu verilerek yıkım kararı alınan binası gerekçe gösterilerek ortaokulu taşımalı sisteme geçirilerek kapatıldı. 38 ortaokul öğrencisi Taşkapı Köyü’ne taşınıyor.

Ancak 111 ilkokul öğrencisi ise köyde eğitim görmeye devam ediyor.

Köy kamuoyundaki yaygın inanca göre Kayaaltı Ortaokulu, AK Parti Milletvekili Bayram Özçelik’in bitmez tükenmez kininin ve partizanlığının kurbanı olduğu yönünde.

İşte köylülerin ayağa kalkan isyanının bir parçası olarak, Burdur Devlet Hastanesi’nde çalışan Uzman Dr. Ulaş Sağlam tarafından önderlik edilerek ortaokulun kapatılmasına karşı bir tepki olarak kurulan Köy Kütüphanesi’ne anlamlı ve kütüphaneye olağanüstü zenginlik katan bir katkı da Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’den geldi. Başkan Ercengiz, kayaaltı Köy Kütüphanesi’ne Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümüne kadar yazıp, söylediği bütün eserlerin Türkiye’de ve dünyada ilk kez yapılan bir çalışmayla toplandığı 30 ciltlik dev bir eser olan Atatürk Bütün Eserleri (ATABE) hediye etti.

KÖY ORTAOKULUNUN KAPANMASI,

BU KÜTÜPHANEYİ DAHA ANLAMLI HALE GETİRDİ

Başkan Ercengiz yaptığı konuşmasında, “bir Cumhuriyet projesi olan Köy Enstitüleri, Türkiye’nin birçok noktasında olduğu gibi Kayaaltı’na da dokunup geçmiş, bir mumla başlayan aydınlanma süreci bu köyden birçok öğretmen, doktor, hâkim, savcı, avukat çıkarabildiği bir köy olmuştur. Tam da Atatürk’ün istediği tipte aydın bir köy olmuştur. Köy Enstitüleriyle başlatılmış Aydınlanma sürecinde ne kadar çok okullaşma varsa aydınlanmanın olacağı bir dönemde köyümüzden ortaokulumuzun kapanmış olması bu kitaplığı, bu kütüphaneyi daha anlamlı hale getirmiştir. Ulaş kardeşimi tebrik ediyorum. Diğer köylere de kütüphane açılmasının çok anlamlı olacağını düşünüyorum. Köy halkına, gençliğine ve öğrencilerine büyük yararı olacağını düşündüğüm ATABE de hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Yeni Yorum Yapıldı “Burdur Belediye Başkanı’ndan Kayaaltı Köy Kütüphanesi’ne ATABE hediyesi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.