Burdur GSİ üyeleri kahvaltıda buluştular

Burdur Genel Sağlık-İş üye ve temsilcileri, civar iller temsilcileri ve genel merkez yöneticilerinin katılımıyla geleneksel 2. Kahvaltılı toplantılarını gerçekleştirdiler. Toplantıda konuşan Burdur GSİ İl Temsilcisi Uzman Dr. Ümit Gümüştaş, “Geçtiğimiz yıllara baktığımızda, denizde bir damla olan Burdur Genel Sağlık-İş Sendikası bugün 200 üye sayısına ulaştıysa çok kısa sürede de şube yeter sayısına ulaşacaktır. Ortak akıl, hukuk, emek bizleri sendikamıza bağlayan değerlerdir. Ayrıca bize diyorlar ki: Kendinizi nasıl tanımlarsınız? Anlatalım!.. Biz sarı saçlı, mavi gözlü, Bozkurt’umuz Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden ayrılmayanlarız.” dedi.

Burdur Genel Sağlık İş (GSİ) Temsilciliği, 2. kahvaltı organizasyonunda bir araya geldi.

Programa Genel Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Derya Uğur, Mali sekreter Erman Açıkgöz, Hukuk Sekreteri Yalçın Çiftçi, Örgütlenme Sekreteri Ali Demir, Burdur Genel Sağlık-İş İl Temsilcisi Uzman Doktor Ümit Gümüştaş, Isparta, Denizli, Aydın şube yöneticileri, sendika üyeleri ve aileleri katıldı.

Genel Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Derya Uğur, programda yaptığı konuşmada bir üye ile başlayıp bugün üye sayısının 200’lere ulaşmasından dolayı mutluluk duyduğunu ve kendisine gurur verdiğini belirtti.

Uğur, Genel Sağlık-İş olarak parasız, nitelikli, eşit, ulaşılabilir sağlık hizmeti alabilmek için bugüne kadar mücadele ettiklerini ve bundan sonra da hep birlikte mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

Burdur Genel Sağlık-İş İl Temsilcisi Uzman Doktor Ümit Gümüştaş, programda yaptığı konuşmaya, “Bu mücadeleye neden başladık? Yıllardır kurumlarımızdaki haksızlıklar, adam kayırmalar, usulsüzlükler, liyakatsizlikler, keyfi uygulamalar ile giderek artan şiddet olayları ve özlük haklarımızdaki aleyhimize olan durumlar bizleri, örgütlü mücadelenin hakkını veren, GENEL SAĞLIK-İŞ çatısı altında birleştirmiştir.” diyerek başladı.

Konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:“Yıllardır hep dert yandık ama çözüm için etkili bir platformda örgütlenemedik. Son yıllarda kontrolsüz gücün verdiği rahatsızlıkları ve uygulamaları gördükten sonra “bir şeyler yapmalıyız” dedik ve siz cesur yüreklileri bir araya getirmeye çalıştık. Bizlerin hakkını savunması ve her daim amacı; üyelerinin kazanç elde etmesi için çabalaması gerekenlerin, toplu sözleşme masasında, temsil ettiklerinin aleyhine, nasıl harikalar yarattıklarını gördük. Toplu sözleşmelerde hükümetin teklif ettiklerinin altında zam oranları verenleri gördük, “Verilen zam ile memur nefes almıştır” diyen konfederasyon başkanlarını da gördük, “Kamuda liyakat” dediğimiz zaman “Liyakat ölçen cihaz mı var” diyen sendikacıları gördük. “Ücret adaletsizliği, yoksulluk sınırı üzerinde maaş” dediğimizde “Neden yakınıyorsunuz? Karı-koca iki hemşirenin maaşı yoksulluk sınırının üzerinde değil mi? Halinize şükredin” diyen sarı sendikacıları gördük. İlk fırsatta kutlu davalarını bırakıp, sendikalarını bir basamak olarak kullanarak, meclise kapak atan sendika yöneticilerini gördük. Her geçen gün sağlık çalışanlarının emeklerini ve kişiliklerini değersizleştiren “Giderlerse gitsinler” diyen yetkilileri gördük. Bozulmuş ve ağır aksak işleyen sistemin sorumlusu olarak, halkın gözünde sağlık

çalışanlarını hedef gösterip şiddeti mübah gören, timsah gözyaşları döken ve şiddete bir çözüm getiremeyenleri gördük. Ve nihayet dünya sendikal hareketinde yandaş sendikacılık nasıl yapılır? Örneğini literatüre geçiren, koltuk meraklısı, memuru temsil etmeyen, edemeyen sendika ağalarını gördük.

Karanlığa küfretmek kolay, ışık olmak zor. Bizler zor olanı yapmalıyız. Işığı güçlü bir meşale gibi bugün üyemiz olmayan meslektaşlarımız bile sendikamızdan fikir alır, bilgi danışır hale geldiyse, bu hem merkez yönetim kurulumuzun profesyonelliği hem de Burdur Genel Sağlık-İş yöneticilerinin üyelerini korurken vermiş olduğu hukuk mücadelesinin bir sonucudur. Bu arada da her hukuki olayda, anında yanımızda olan merkez yönetim kurulu hukuk birimimize ve avukatlarına da teşekkürü bir borç biliriz. Geçtiğimiz yıllara baktığımızda, denizde bir damla olan Burdur Genel Sağlık-İş Sendikası bugün 200 üye sayısına ulaştıysa çok kısa sürede de şube yeter sayısına ulaşacaktır. Ortak akıl, hukuk, emek bizleri sendikamıza bağlayan değerlerdir. Ayrıca bize diyorlar ki: Kendinizi nasıl tanımlarsınız? Anlatalım!.. Biz sarı saçlı, mavi gözlü, Bozkurt’umuz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün izinden ayrılmayanlarız… Biz hiçbir şekilde tarikat ve cemaatlerden icazet almayanlardanız ve biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilelebet sürmesi için üzerine düşen görevleri yapmaya hazırız… Burada servis servis gezen, ilçe ilçe dolaşan, hukuki olarak üyelerimize her daim destek olan tüm il örgütümüze, İl Sekreterimiz Duygu Erdal, Hukuk Sekreterimiz Güngör Düz, Mali Sekreterimiz Öznur Sabancı, Örgütlenme Sekreterimiz Ömer Erçiftçi, Basın Yayın Sekreterimiz Ramazan Uçkun, Hastane Temsilcimiz Sevilay Arık’a teşekkür ediyorum.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.