Burdur için işbirliği-güçbirliği şart

AK Parti İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, kamuoyunda ankete açılan Burdur Belediyesi’nin üç Meydan Projesine sert eleştiriler geldi. Açıklamada, “kapsamlı meydan düzenlemesine varız, yapmış olmak için yapılan kaldırım düzenlemesine yokuz!” dendi. Cevap, CHP Merkez İlçe’den geldi. Başkan Şimşek, “Hangi projenize güvenerek işbirliği yapalım?” dedi.

Burdur Belediyesi uzun yılların hayali olan bir projeye imza atmaya hazırlanıyor.

Önceki Belediye başkanı Akkaya zamanından bu yana dillendirilen, hatta Akkaya tarafından bir avan projenin basına tanıtıldığı Burdur Cumhuriyet Meydanı projesine Burdur belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Burdur’un tarihi Cumhuriyet Meydanını 2023 vizyonuna ve Cumhuriyetimizin Yeni yüzyılına yakışan bir şekilde yeniden yapılandırıp sizlerin hizmetine sunacağız” denilerek start verdi. Ve kamuoyuna anket için sunuldu.

KAMUPYUNUN TALEP ETTİĞİ YARALTI OTPARKLI,

DALMABATMALI MEYDAN DÜZENLEMESİ İÇİN HÜKÜMET DESTEĞİ ŞART!

Ancak ankete sunulan projelere ciddi tepkiler gelmeye başladı.

Kamuoyunda tartışılan en ciddi tepki, araç trafiğinin meydanın altına indirilmesi ve beraberinde yeraltı otoparkına yerleştirilmesinin düşünülmediği yönünde oldu.

Araç trafiğinin bir dalma batmayla alta alındığı, beraberinde yeraltı otoparkının yapıldığı kapsamlı meydan düzenlemesi için de hükümet desteği şart!

KAPSAMLI DÜZENLEME YAPALIM

Bu kapsamda bugün AK Parti İl Başkanlığı’ndan da basın açıklamasıyla eleştiri ve konu hakkında görüşleri geldi. AK Parti, meydan düzenlemesinin “kapsamlı” olmasını istiyor ve bu konuda destek vaat ediyor. Ancak “yapmış olmak için yapılan kaldırım düzenlemesine yokuz!” diyor.

İşte AK Parti İl Başkanlığı’nın açıklaması!
KAPSAMLI MEYDAN DÜZENLEMESİNE VARIZ,
Yapmış Olmak İçin Yapılan Kaldırım Düzenlemesine Yokuz!

Değerli Burdur Kamuoyu,
Bir hafta önce CHP’li Burdur Belediyesi Cumhuriyet Meydanı için yapacağı birbirine benzer şekillerde olan 3 çalışmayı kamuoyuna sunmuş ve sadece kaldırım çalışmasından ibaret olan çalışmaları seçilmesi için internet ortamında anket düzenlendiğini ilan etmiştir.
Tabi bu çalışmalar yapılıyorken de kamuoyunun çeşitli konularda aydınlatılması gerekiyor;
1- Cumhuriyet Meydanı çalışması için belediye meclisin de bulunan partilerin fikirleri alınmış mıdır ve ortak bir noktada buluşulmuş mudur?
2- Burdur Kamuoyuna tanıtılan meydan çalışması için Mimarlar odasından ve İnşaat mühendisleri odasından ayrıntılı bir görüş istenmiş midir? Neden STK’lar ile beraber ortak bir çalışma yapılmamıştır?
3- Bu meydan projeleri kim ya da kimler tarafından tasarlanmıştır? Şehrimizin üniversitesi MAKÜ Mimarlık ve Mühendislik Fakültesinden yararlanılmış mıdır? Hatta MAKÜ öğrencilerine ve Mimarlara açık bir meydan proje yarışması neden yapılmamıştır?
4- Meydan Düzenlenmesinde çok ihtiyaç olan otopark neden planlanmamıştır?
5- Modern şehirlerde meydanlar trafiksiz planlanırken ve insanlar rahat gezip dolaşabileceği alanlar tasarlanırken, neden Cumhuriyet Meydanı Trafiksiz alt geçitli yollar ile planlanmamıştır?
6- Tarihi değeri olan Burdur’umuzun simgesi Yıkılan RÖLYEF Neden titizlikle sökülüp meydanda orijinal hali ile sergilenmesi planlanmamıştır?
Kısacası AK Parti olarak geçmiş dönemde de ve şimdiki dönemde de
– alt geçitli,
– trafiksiz,
– otoparklı,
– birçok kişinin aynı anda rahat geniş bir alanda faydalanacağı,
– Tarihi Rölyefin orijinal haliyle sergilendiği,
– Şehrimizin Üniversitesi, Mimarlar odası, inşaat mühendisler odasıyla ve benzeri kuruluşlarla beraber çalışılan,
– Belediye Meclisinde temsilcileri olan partiler ile beraber fikir alışverişinde olunan,
Cumhuriyetimizin 100. Yılı yaklaşırken şehrimize yakışır, KAPSAMLI bir Cumhuriyet Meydanı Projesine desteğimiz her zaman TAMDIR, ama kimseye sorulmadan hiçbir sorunu çözmeyen sadece mevcut halini genişleten KALDIRIM DÜZENLEMESİNİ kabul etmemiz mümkün değildir.
Ayrıca CHP’li Burdur Belediyesinin Kuraklık ve su tasarrufu için çağrıda bulunulduğu bir ortamda su fıskiyelerinin olduğu projeler ne kadar uygundur?
CHP Belediye yönetimi madem yine söz dinlemeyip bildiğini okuyacaksa 2014 ve 2019 yılında seçim vaadleri arasında yer alan meydan projelerini bari yapın da otoparkıyla hem trafik rahatlasın hem vatandaş…
Kısacası günü kurtarmak ve yapmış olmak için yapılan kaldırım çalışmasını yine CHP Belediyesi imza atmaktadır, takdir çok kıymetli Burdur kamuoyunundur.
AK PARTİ BURDUR İL BAŞKANLIĞI

SERKAN ŞİMŞEK: “İŞBİRLİĞİ YAPALIM DİYORSUNUZ AMA HANGİ PROJENİZE GÜVENECEĞZİ?”

Öte yandan AK Parti İl Başkanlığı’nın bu açıklamasına Burdur belediye Başkanlığı adına CHP Merkez İlçe Başkanlığı’ndan aşağıdaki açıklama geldi.

“Meydanı bize sorun, gelin birlikte proje yapalım diyorsunuz ya! Arkadaş sizin hangi bilginize güvenip proje yapalım. En az 3 defa açılışı yapılmış, yıllarca yapımı beklenmiş, bir kaç mütehait firma kaçmış, el altından tekrar ihale edilmiş bir projenizin daha son hali bu işte. Otogarı yaptınız, başımıza göçtü, Bedesten yaptınız her yerinden su aktı, yüzme havuzu yaptınız kaçınca ikamilini yapıyorsunuz, sonra sıkılmadan utanmadan kalkıp eee bunu kime sordunuz. Pardon kuzum da siz kime sordunuz? Bu açıklamaları yaparken azıcık dönün kendinize bakın. Kendinizi dev aynasında görmeyin, geçmişte ne yaptık diyin.”

“Burdur için kapsamlı meydan düzenlemesine varız diyenler, Özel İdare Binasını da verin ortak bir meydan projesi hazırlayalım söylemlerinde 3 maymunu oynamış, İl Özel İdare Binasını meydan projesine dahil etmemek için elinden geleni yapmışlardır. Gazoz olmayın EFSANE olun”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir