Burdur İş Kur Meclis soru önergesi konusu oldu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur Milletvekili ve adayı Dr. Mehmet Göker, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın cevaplaması istemiyle, Burdur İş-Kur’un TYP kapsamında alacağı 1000 kişilik istihdamın dağılımı konusundaki adaletsizliği ve partizanlığı konu alan bir soru önergesi verdi.

ADALETSİZLİK DÜZELTİLSİN!

Türkiye’de en önemli sorunlarından birinin işsizlik olduğunu ifade eden Göker, “ülkemizde istihdamı arttırmak ve bu kapsamda işsizliği azaltmak amacıyla Türkiye İş Kurumu  (İŞKUR’un) faaliyet gösterdiği”ni, “bunun yanında İŞKUR Toplum Yararına Çalışma Projesi ve benzer projeler uygulayarak işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlere gelir desteği sağlamak amacıyla bazı uygulamalar yaptığı”nı belirterek, ancak Burdur’daki uygulamanın adaletsiz olduğunu, derhal düzeltilmesi gerektiğini belirtti.

BURDUR MERKEZE HAKETTİĞİ İŞÇİ SAYISI VERİLMELİDİR

İş-Kur’un Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında belediyelere yapılan işçi dağılımının Burdur il merkezi için sadece 40 kişi olarak belirlenmiş olmasını adaletsiz bulan Göker, “söz konusu kriterin nüfusa göre belirlendiği göz önüne alındığı zaman, Burdur il merkezi için öngörülen işçi sayısının çok az olduğu tüm kamuoyunun malumudur. Yapılan bu haksızlığın bir an önce giderilmesi gerekmekte ve Burdur il merkezimize siyasi herhangi bir kaygı gözetilmeden hak ettiği işçi sayısı verilmelidir” diyerek Bakanlığa hakkaniyet kavramını hatırlattı.

Vekil Göker şu soruları yöneltti:

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER yazılı soru önergelerinde şu sorulara yer verdi.

2003-2014 yılları itibariyle Burdur ilimizde iş bulmak amacıyla İŞKUR’a başvuran kişi sayısı kaçtır?

2003-2014 yılları itibariyle Burdur ilimizde iş bulmak amacıyla İŞKUR’a başvuranların yaşa, cinsiyete ve eğitim durumuna göre dağılımları nasıldır?

2003-2014 yılları itibariyle Burdur ilimizde iş bulmak amacıyla İŞKUR’a başvuranların kaçı sürekli bir işe yerleştirilmiştir?

İŞKUR tarafından yapılan Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında Burdur İl merkezimize bir haksızlık yapıldığını düşünüyor musunuz?

Eğer bir haksızlık yapıldığını düşünüyorsanız söz konusu bu haksızlığın düzeltilmesi için nasıl bir girişimde bulunacaksınız?

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir