Faturalarda yapılan bazı kalem oyunlarıyla elektriğe gizli zam yapıldığını öne sürüldü. Faturada, enerji bedeli, kayıp -kaçak bedelinin düştüğünü doğrulayan Oda, buna karşılık dağıtım, iletim, perakende hizmet bedellerinin artırıldığını kaydetti. Elektrikte maliyet esaslı fiyat mekanizması adı verilen sistemin bugüne kadar otomatik zam mekanizması olarak kullanıldığı da kaydedildi.

Bir yanda tüketici derneklerince oluşturulan kayıp kaçak bedelleri konusundaki kamuoyu bilinci, diğer yanda Hakem heyetlerince verilen aleyhteki kararlar elektrik firmalarını ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nı halkın anlayamayacağı Bizans oyunlarına zorluyor. Elektrikte oynanan Bizans oyununu Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) ortaya çıkardı. Burdur Tüketicileri Koruma Derneği (BURTÜKODER) Başkanı Kemal Arslan da konuyla ilgili olarak KıvılcımHaber’e yaptığı açıklamada, “fatura hilesi”yle elektrik tüketicisinin “soyulma”ya devam edildiğini vurguladı.

ELEKTRİKTE, KALEM OYUNLARI ŞEKLİNDE ORTAYA ÇIKAN BİZAN OYUNU

Önceki günden (1 Ekim 2015 tarihinden) itibaren geçerli olan yeni elektrik tarifesinde kalem oyunlarıyla enerji maliyeti, kayıp ve kaçak bedelindeki düşüşlerin tüketicilere yansıtılmadığını ileri süren Elektrik Mühendisleri Odası (EMO’nun), bu indirimlerin şirketlerin tahsil edecekleri dağıtım ve perakende hizmet bedellerine yapılan zamla buharlaştırıldığını, TEİAŞ`ın tahsil ettiği iletim bedelinin de artırıldığını belirttiğini öne süren Milliyet İnternet haberine göre, böylece “yurttaşların elektrik tarifesinin değiştirilmediği”ni, “sektörün zam taleplerinin de örtülü bir şekilde karşılanmaya devam edilmiş olduğu” ifade edildi.

ÖZEL DAĞITIM ŞİRKETLERİNE 120 MİLYON LİRA AKTARILIYOR

Elektrik tarifesindeki kalem oyunları sonucu, asgari hayat standartlarında 4 kişilik bir ailenin faturasında yapılması gereken yıllık 9 liralık indirim buharlaştırılmaktadır. Bu rakam ilk anda çok komik görülmekle beraber ülke çapındaki bütün konutlar hesaba katıldığında yıllık 146 milyon 834 bin 589 liraya tırmanmaktadır. Bu rakamlar Oda’nın hesaplamalarından çıkan sonuçlar. Yani anılan tarife düzenlemesinde artırılan iletim bedeli hariç olmak üzere zamlandırılan dağıtım ve perakende satış hizmet bedelleri kalemleriyle özel dağıtım şirketlerine 119 milyon 823 bin 817 liralık doğrudan aktarım yapılmış olmaktadır.

YENİ TARİFEDE, ENERJİ BEDELİ 20,13’TEN 19,85’E İNDİRİLDİ

Yeni tarifede, konutlarda kilovatsaat başına 20,13 kuruş olan çıplak enerji bedeli 19,85 kuruşa, şehit ailelerinin faturasındaki enerji bedelinin 6,642 kuruştan 6,367 kuruşa düşürüldü. Kullanılan birim enerji miktarına bağlı olarak konut faturalarına yansıtılan kayıp kaçak enerji bedelinin de kilovatsaat başına 5,518 kuruştan, 5,515 kuruşa indirildi.

EPDK’CA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLE İNDİRİMLERİN BİR DEĞERİ KALMADI

Ancak bu indirimlerin sektör otoritesi EPDK tarafından yapılan değişiklikle bir değerinin kalmadığı vurgulandı ve “…konut tarifesinde ‘dağıtım’ bedeline yüzde 5,09, ‘Perakende Satış Hizmet’ bedeline yüzde 4,58, ‘İletim’ bedeline yüzde 5,66 zam yapıldı. ‘Dağıtım’ ve ‘Perakende Satış Hizmet’ bedellerine yapılan zam, elektrik dağıtım şirketlerinin kasasına aktarılırken, ‘İletim’ bedeline yapılan zam ise elektrik iletim şebekesini yöneten ve kar-zarar dengesi kurması gereken kamu şirketi Türkiye Elektrik İletim AŞ’nin (TEİAŞ) bilançolarına yansıyacak” denildi.

ŞEHİT AİLELERİ VE MUHARİP GAZİLER DE VURGUN YEDİ

Açıklamada, şehit aileleri ve muharip gazilerin meskenlerdeki elektrik kullanımı için ödedikleri tarifede de oynama yapıldığı belirtilerek, “elektrik tarifelerinde dikkat çeken bir kalem oyunu da ülkemizin bugün yaşadığı çatışma ortamında şehit cenazelerindeki seçim propagandasının tam tersine şehit aileleri ve muharip malul gazilerin meskenlerdeki elektrik kullanımı için ödedikleri tarifede yapıldı. Bu tarifenin net enerji bedeli kaleminde; tüm tarife gruplarına göre hem TL bazında hem de oransal olarak en büyük indirim yapılmış olmasına rağmen, şehit ailelerinin faturalarına bu indirim yansıtılmayarak, şirketlere aktarıldı” şeklinde açıklamada bulunuldu.

SEÇİM ÖNCESİ TRT`Yİ FONLAMA ARAYIŞI

Açıklamada, TRT payına da değinilerek, şöyle denildi:

“Diğer yandan tarife üzerinden tahsil edilen TRT payıyla ilgili yargı kararının ardından TRT payının kayıp ve kaçak bedeli üzerinden alınmayarak, yalnızca net enerji bedeli ile sayaç okuma hariç olmak üzere perakende hizmet bedeli üzerinden tahsil edilmesi gerekmektedir. Tarifede TRT`nin gelir kaybına da bir orta yol çözüm arayışı yansımıştır. Özellikle kamu yayıncılığı açısından seçim dönemlerinde daha kritik bir öneme sahip olan TRT`nin iktidar güdümlü yayın politikası nedeniyle sanayi ve ticarethaneler üzerinden fonlanması öngörülmüştür. Son yapılan tarife düzenlemesinde meskenlerin tersine kayıp ve kaçak bedellerinde büyük indirimler yapılan sanayi ve ticarethane abonelerinin net enerji bedellerindeki indirim ise meskenlere göre oldukça sınırlı tutulmuştur. Tabloda rakamlarını göreceğiniz bu uygulama net enerji bedeli üzerinden tahsil edilecek TRT payını yüksek tutmaya yarayacaktır. TRT payının tahsil edileceği diğer kalem olan perakende hizmet bedeli ise tüm tarife türleri için aynı oran ve aynı miktarlarda artırılmıştır”

FATURA HİLESİ İLE ELERKTRİK TÜKETİCİSİ SOYULMAYA DEVAM EDİLMEKTEDİR

Konuyla ilgili KıvılcımHaber’e konuşan Burdur Tüketicileri Koruma Derneği (BURTÜKODER) Başkanı Kemal Arslan, elektrikte gizli zam oyununu, “tüketici derneklerinin iğneyle kuyu kazarcasına elde ettikleri kazanımları etkisiz kılmak için her türlü hukuksuzluğa başvurmaktan çekinmeyen bir anlayış” olarak yorumladı. Arslan, “elektrik ücretlendirilmesinde enerji bedeli ve kayıp -kaçak bedelinin düşmesine rağmen bu indirim tüketicinin kullandığı elektrik faturansa yansıtılmadığı”nın, böylece “tüketicilerin soyulmaya davam edildiği”nin altını çizdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir