Burdur’da 34’üncü Ahilik Haftası kutlandı

Ahi Evran Veli’den esnaf ve sanatkârlarımıza tarihi miras, temelinde iş ahlakı, yardımlaşma ve çalışma disiplinini barındıran Ahilik Kültürü’nün yaşatılması, bu kadim geleneğin en doğru şekilde anlaşılması ve gelecek nesillere aktarılması için her yıl Eylül ayı içinde kutlanan Ahilik Haftası programı bugün gerçekleştirildi.

Programa, Vali Ali Arslantaş, Milletvekilleri Bayram Özçelik, Mehmet Göker ve Yasin Uğur, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Ağlasun Kaymakamı Tahir Demir, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mustafa Güder, Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, kurum müdürleri, siyasi parti başkanları, STK temsilcileri ve esnaflar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Burdur Valisi Vali Ali Arslantaş, Milletvekilleri, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Ticaret İl Müdürü Aylin Sacide Cankar, Burdur Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Başkan Vekili Nevruz Gökçüoğlu tarafından açılış konuşma yapıldı.

Vali Arslantaş programda yaptığı konuşmada, “Ahi Evran’ın öncülüğünde yaklaşık bin yıla yakın Anadolu’daki varlığımızın en kuvvetli tutkalı olan Ahilik Teşkilatı, Loncalarla birlikte kuruldu. Oradan aldığımız geleneği, mirası devam ettiriyoruz. Ahiler birde eline, diline ve beline sahip olacaksın derler. Ahilik edepli olmayı gerektirir. Bir pirin, bir üstadın elinde ve onun nezaretinde yetişir zanaatkâr. Daha sonrada sosyal devletin birçok işi yani eğitimi, sağlığı, hanı hamamı, yolu köprüyü bu loncalar eliyle yapardı ecdat. Biz onlardan aldığımız mirası bugünde devam ettiriyoruz. Burdur’da Milli Eğitimde yapılan okulların ne kadarının hayırseverlerce yapıldığıyla ilgili bir çalışma yaptırdığımda Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir rakamla karşılaşıp ayrı bir gurur duymuştum. Halende devam eden hayırsever yatırımları var. Bunlar bir kıskançlık vesilesi de olmazdı. Esnaflar toplumun orta kesimini temsil ederlerdi. Devlet memurları da vergi veriyorlar. Ama biz görmeden veriyoruz. Hesabımıza geçtikten sonra vermiyoruz. Esnafımız kazanıyor, bir tarafa koyuyor ve eline geçmiş paradan ayırıp devlete veriyor. Hakikaten takdir edilesi bir davranış. Esnafımızla ilgili okulların açılmasından dolayı birkaç tavsiyeler oldu. Bunu bende şiddetle altını çizerek tekrar etmek istiyorum. Eski Tugayımız şuanda komando birliği oldu. Askerlerin hafta sonu çıkışlarıyla ilgili burada belli bir kültür oluşmuş durumda. O eski günlerdeki Burdur’un adı şuan da aka çıkmış durumda. Ben 34.’sünü düzenlediğimiz bu hafta dolayısıyla bütün esnaflarımıza, bu geleneğin sürdürücüsü ve temsilcisi olan toplumumuzun ana temel direği olan esnaflarımıza, aileleriyle birlikte huzurlu mutlu, helalinden bol kazançlar temenni ediyorum” dedi.

Konuşmalar sonrası İlin Ahisi Mehmet Yılmaz’a Vali Arslantaş tarafından Ahilik cübbesi giydirilerek plaket takdim edildi. Programın devamında ise ilin kalfasına, ilin çırağına, örnek esnaf, örnek kalfa ve örnek çıraklara ödülleri protokol üyeleri tarafından takdim edildikten sonra pilav ve helva ikramı ile program sona erdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.