Burdur’da “Çök kapan tutun” tatbikatı

Türkiye geneli ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, 12 Kasım 1999 Düzce Depremi’nin yıl dönümü dolayısıyla saat 18.57’de “çök kapan tutun” tatbikatı yapıldı. Ülke genelinde organize edilen tatbikat saatinde her vatandaşa SMS gitti. Ayrıca televizyon, radyo ve cami hoparlörlerinden de duyurular yapıldı. Bu kapsamda Burdur Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) İl Müdürlüğü, Burdur Cumhuriyet Meydanı’nda bir program düzenledi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki programa Burdur Valisi Ali Arslantaş, Burdur Milletvekili Sayın Bayram Özçelik, Garnizon Komutanı K. Albay Yavuz Çankaya, Belediye Başkan Vekili Atam Gülcü, Vali Yardımcısı Ahmet Mailoğlu, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, İl Jandarma Komutanı J.Alb Mustafa Güder, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, Genel Sekreter Asım Ertilav kurum müdürleri, stk ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Saatler 18.57’yi gösterdiğinde bulunduğu alanda beraberinde yer alan protokolle birlikte “Çök Kapan Tutun” hareketini yapan Vali Arslantaş, sonrasında Cumhuriyet Meydanında kamu kurumları, STK’lar ve AFAD gönüllüleri tarafından oluşturulan stantları gezerek, ilimizdeki hazırlıklarla ilgili bilgi aldı.

Stantların gezilmesinin ardından, basın açıklaması ve afetlerde hayatını kaybetmiş vatandaşlarımız için yapılan dua ile program sona erdi.

Vali Arslantaş basın mensuplarına yaptığı açıklamada; ” sözlerimin başında afetlerde hayatını kaybetmiş vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum. İnsanoğlu bugün keşfettiği bilimsel gelişmeler ışığında henüz daha depremi öncesinden bilemiyor, engelleyemiyor. Böyle bir kudretimiz yok ancak, depremde meydana gelen can ve mal kayıplarını önleyebilme ihtimalimiz her zaman var. Buda ancak eğitimle ve hazır olmayla mümkündür. Bugünde Düzce depreminin 23. yılında 18.57’de İçişleri Bakanlığımızın koordinesinde 81 İlimizde Çök Kapan Tutun tatbikatı yaptık. Rabbim afatından korusun diyoruz. Az Önce gezdiğimiz

stantlarda devletimizin arama kurtarma noktasında ulaşmış olduğu seviyeyi gördük. Artık derin sularda arama yapabilen kameralı robotlarımız var, teknelerimiz var. 40, 50, 60 tonu kaldıran aparatlarımız var. Artık bir afet meydana geldiğinde vatandaşımızın 99’dan hafızamızda kalan sesimi duyan yok mu?’ feryadının olmadığını görüyoruz.” bunlar ancak, bilinçli olarak hareket etmeyle, eğitmeyle olur. Afet Eğitim Yılı kapsamında 2022 yılında İlimizde 210 bin kişiyi eğitme hedefimiz var, 160 bine ulaşmış durumdayız, yılsonuna kadar 50 bin kişiyi de bu eğitimlerden geçirerek, depreme ve diğer Afetlere hazır hale geleceğiz” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.