Burdur’da Mütercimler’e suç duyurusu

Bir televizyon kanalında katıldığı bir programda İmam Hatip mezunlarını rencide edici, hakaretamiz sözler eden siyasetçi, asker, yazar Erol Mütercimler’e Türkiye’nin dört bir yanından sert tepkiler geldi. Her yerde basın açıklamalarıyla sert eleştirilere maruz kalan Mütercimler’e bir tepki de Hukukçular Derneği Başkanı Avukat Ömer Bütüner önderliğinde çeşitli kitle örgütlerinden geldi. Cumhuriyet Meydanında toplanarak bir basın açıklamasında bulunan kanaat önderleri müteakiben Adliye’ye geçerek Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurunda bulundu.

Basın açıklamasına Hukukçular Derneği Burdur Şube Başkanı Ömer Bütüner, Eğitime Destek Platformu Başkanı Ayhan Özdemir,  BİHDER Başkanı Cemil Çiçek,  Diyanet Sen Burdur Şube Başkanı Bünyamin Özdaş, TÜGVA Burdur Şube Başkanı Yunus Taşkesen, İlim Yayma Cemiyeti Burdur Şube Başkanı Halil Çiçek katıldı ve suç duyurunda bulundular.

Açıklama metnini Hukukçular Derneği Burdur Şube Başkanı Ömer Bütüner okudu.

Halkı kin ve nefrete sürüklemek, hakaret ve aşağılama suçlarından Erol Mütercimler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirten Avukat Bütüner ve tepki gösteren kişilere, Eğitim Bir-Sen Burdur Şubesi Başkanı Murat Bulut, Burdur İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, Ak Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, Gençlik Kolları Başkanı Hasan Yağcı, Ak Parti eski İl Başkanı İbrahim Ekici de açıklamaya katılarak destek verdi.

Avukat Bütüner şunları söyledi:

Av. Ömer Bütüner BHD Başkanı

Sözde Öğretim görevlisi olan şahsın bu eylemi ağır hakaret ve halkın bir kesimi olan imam hatip okulları mensuplarını aşağılama suçunun unsurlarını taşıdığı açıktır.  Şüpheli mezkûr sözleri ile bir İmam Hatip Lisesi mezunu olarak benim hakkımda hakarette bulunduğu gibi aynı zamanda bana ve tüm imam hatip okulları mezunlarına yönelik ayrımcılık ifade eden sözlerle halkın bir kesimine hakaret etmiştir” sözlerinin altını çizerek başlayan Hukukçular Derneği Burdur Şube Başkanı Ömer Bütüner; “Mezkûr şahsın bu eylemi hakkında STK temsilcileri ve imam hatip mezunları olarak Burdur Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk. Hakkında açılacak ceza davasının da takipçisi olacağız. Camia olarak aldığımız terbiye gereği yumuşak huylu olmayı tercih etmiş isek de yapılan bu haksız hakaret ve aşağılamaya kayıtsız kalamazdık ve kalmadık da, hani Üstat Mehmet Akif şöyle diyor ya dizelerinde:

Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum?

Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum!

Kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim,

Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim!

Adam aldırmada geç git! , diyemem aldırırım

Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım!

Bizi en iyi ifade eden dizelerin başında gelir bu dizeler

Bizler, haklı olduğumuz mücadelemizde bugüne kadar kınayanın kınamasına aldırmadan yolumuza devam ettik, bundan sonra da devam edeceğiz inşallah.  Dün bize ölü yıkayıcısı mı olacaksınız diye soranlar bugün karşılarına Cumhurbaşkanı olarak çıkınca deliye dönmüşlerdir. Bize kinini kusanların asıl amacının bizi tahrik etmek olduğu ortada olsa da biz bu oyunlara gelmeyeceğiz. Bizim üzerimizden ülkedeki insanları kutuplaştırmaya çalışanlara asla prim vermeyeceğiz. Her ne kadar biz bu müfteriyi tükürüğümüzle boğacak seviyede olsak da mücadelemizi hukuk zemininde sürdürmeye ve bunun hesabını hukuken sormaya devam edeceğiz. Bizim İmam Hatipli olmamız diğer okulları kabul etmediğimiz anlamına gelmez. Vatanını, milletini seven, ülkesine gönülden bağlı bütün öğrenci ve mezunlarımız bizim kardeşimizdir. İki gündür sosyal medyada başka okul mezunlarının da imam hatip camiasına vermiş oldukları destek bizi hem duygulandırmış hem de gururlandırmıştır. Biz diyoruz ki imam hatip liseliler, meslek liseliler, Anadolu liseliler, fen liseliler hâsılı bütün farklı okullar hep birlikte bu ülkenin mozaiğiyiz ve biz hep birlikte Türkiye’yiz Bu vesile ile duyarlılık göstererek basın açıklamamıza katılan, imam hatipli olsun olmasın bunu dert edinen bütün dostlarımıza ve siz değerli basın mensuplarımıza yürekten teşekkür ediyor, bir kez daha aşağılık sözlerle bize hakaret eden şahsı kınıyor ve lanetliyoruz.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.