Burdur’da okul müdürünün proje başarısı

Okulunda proje öğrencileri, öğretmenleri ve velileriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında konuşan Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Veli Aktaş, AB Okul Ortaklıkları programı kapsamında “Mesleki Eğitimde Dijital Beceriler” adlı projenin tanıtımını yaptı. 105 bin Euro hibe ve 4 Avrupa ülkenin katılımıyla yapılacak olan proje müjdesi veren Müdür Aktaş, “son iki yıldır, okulumun proje ekibinden günümüzün olmazsa olmaz eğitim yaklaşımları içerisinde; dijital eğitim, kodlama, fen okuryazarlığını destekleyen bir proje yapmalarını istedim ve ne mutlu ki bana, AB okul ortaklıkları programı kapsamında ‘Mesleki Eğitimde Dijital Beceriler’ adlı proje bu sene 105 bin Euro hibe ve 4 Avrupa ülkenin katılımı ile kabul edildi” dedi.

Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Veli Aktaş, okulunda proje öğrencileri, öğretmenleri ve öğrenci velilerinin katılımıyla düzenlediği basın toplantısında “Mesleki Eğitimde Dijital Beceriler” adlı AB projesinin bu yıl 4 AB ülkesinin katılımıyla kabul edildiğini müjdeledi. Proje tutarının 105 bin Euro olduğunu ve 2 yıl süreceğini belirtti.

EĞİTİMDE DEĞİŞMEYEN TEK ŞEY DEĞİŞİMİN KENDİSİDİR

“Yıllarca gerek öğretmenlik gerekse idarecilik hayatında, öğretim programlarının ne kadar hızlı değiştiğine bizzat şahit olduğu”nun, “eğitimde de değişmeyen tek şeyin değişimin kendisi olduğu”nu anladığının, “eğitim programları ile birlikte teknolojinin de baş döndürücü bir şekilde değiştiği”nin altını çizen Müdür Aktaş, “hepinizin de bildiği gibi, çok önceki yıllarda öğretim programlarının yoğunluğu, hantallık ve gereksiz bilgi hamallığı getiriyordu. Bunlar; zaman içinde hem görsellik olarak zenginleşti, hem de bilgi yükü bakımından, daha sadeleştirildi.  Bir işi iyi öğrenmiş olmanın günümüzde herhangi bir anlam ve önemi yoktur. Önemli olan gelişen teknolojiye ayak uydurabilmektir. Ben bir meslek dersi öğretmeni ve mesleki eğitim veren bir eğitim kurumunun müdürü olarak, okulda edinilen bilginin gerçek yaşantı içinde kullanılması gerektiğine inanıyorum. öğrencilerin edindiği mesleki eğitimin, sektörün beklentilerini karşılaması gerektiğine ve mezun öğrencilerimizin istihdam edildiğinde görevimizi layığıyla yerine getirmiş olabileceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Müdür Aktaş şu görüşleri ifade etti:

NİTELİKLİ ELEMAN, NEYİ, NEREDE BULABİLECEĞİNİ BİLEN KİŞİDİR

“Mutsuz, ezberci, günü kurtaran ve güvensiz gençler yetişmesi kuşkusuz kimsenin işine gelmeyecektir. Nitelikli eleman neyi nerede bulabileceğini bilen kişidir. AB eğitim projeleri, benim meslek hayatımda çok defa yer aldı, çalışan personelime bu konuda proje üretmenleri için azami destek verdim. Bu tip projelerden gelecek olan hibelerle; eğitimde hızlı ve iyi yönde bir değişim elde edileceğine inanan bir okul müdürüyüm. Son iki yıldır, okulumun proje ekibinden günümüzün olmazsa olmaz eğitim yaklaşımları içerisinde; dijital eğitim, kodlama, fen okuryazarlığını destekleyen bir proje yapmalarını istedim ve ne mutlu ki bana, “Mesleki eğitimde dijital beceriler” adlı, AB okul ortaklıkları adlı projemiz bu sene, 105.000 Euro hibe ve 4 Avrupa ülkenin katılımı ile kabul edildi. Projeyi çalışmalarında emeği geçen tüm arkadaşlarıma, teşekkürü bir borç bilirim.  İki yıl sürecek olan bu projenin en önemli konu başlıkları şunlar olacaktır: Okul Dijital İçerik Kütüphanesi oluşturulacaktır,  Projede yer alan öğrenciler haftada 9 saat yoğun İngilizce dil eğitimi alacaklar, İhtiyaç duyulan yazılımın tasarımı ve kullanımı özel sektörünün özelliklerine uygun olacak, Öğretmen, yönetici, öğrenci ve veli aynı platformda iletişim halinde olacak, temel becerileri kazanmış, gelişen teknolojiye ayak uydurabilen, istihdama hazır bireyler yetiştirilecek,  18 meslek lisesi öğrencisi 3 ayrı ülkede dijital eğitim örnekleri ile kendilerini geliştirecekler. İlimiz, okulumuz ve ülkem adına mutluyum ki böyle bir proje kabul edildi. Umarım projenin devamı ve beklenilen çıktıları da önümüzde ki iki yıl içerisinde başarı ile tamamlanmış olacak ve öğretmen ve öğrencilerimiz projeden gerekli faydayı elde edeceklerdir.”

18 meslek lisesi öğrencisinin 3 ayrı ülkede dijital eğitim örnekleriyle kendilerini geliştireceklerini belirten Müdür Aktaş, 2 yıl sürecek olan projenin en önemli konu başlıklarını şöyle sıraladı:

  • Okul Dijital İçerik Kütüphanesi oluşturulacaktır
  • Projede yer alan öğrenciler haftada 9 saat yoğun İngilizce dil eğitimi alacaklar
  • İhtiyaç duyulan yazılımın tasarımı ve kullanımı özel sektörünün özelliklerine uygun olacak
  • Öğretmen, yönetici, öğrenci ve veli aynı platformda iletişim halinde olacak
  • Temel becerileri kazanmış, gelişen teknolojiye ayak uydurabilen, istihdama hazır bireyler yetiştirilecek

Müdür Aktaş’tan sonra projeyi geliştiren Proje Koordinatörlüğünü yürüten Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Gökhan Gözene, projenin detaylarını öğrenci velileri ile paylaştı. Gökhan Hoca, projelerinin 4 bin proje içinden kabul edilen 20-25 projeden biri olduğunu, projenin geçmesi için 3 yıldır uğraştıklarını ve başardıklarını vurguladı.

Toplantıda teknik lise öğrencileri de proje için heyecanlandıklarını dile getirdiler. Proje hakkında konuşan Yusuf Türkan Koç oldukça heyecanlı olduklarını vurguladı. Çok güzel bir AB projesine imza atıldığını, kendilerinin okula ilk defa bu yıl sınavla giriş yaptıklarını, bu projenin bir mükafat olarak karşılarına çıktığını ifade etti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir