Cazibe merkezi, cavur eziyeti

İYİ Parti Meclis ve Encümen üyesi Mehmet Yavuz Kaya, AKP’li Sebahattin Akkaya döneminin yanlış uygulamalarından biri olan Bedesten Çarşı’da yaptığı basın açıklamasıyla Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e yüklendi. Kaya, “Bedesten Çarşısı’ndaki dükkânlar 18 Nisan 2013’de esnafın büyük umutlar bağlayıp kiraladığı cazibe merkezi, hem halk için, hem de esnaflar için maalesef cavur eziyeti oldu. Gerek imalat işçiliği, gerek yanlış projesi nedeni ile şu anda mezbelelik durumda” dedi.

İYİ Parti Meclis ve Encümen üyesi Mehmet Yavuz Kaya Bedesten’de bir basın açıklaması yaptı.

Bedesten Çarşı’da bir basın açıklaması yaparak, “Bedesten Çarşısı parkı, havuzu, oturma grupları, kafeterya şeklinde planlanan terası, en gelişmiş teknoloji ve ışıklı yönlendirme ile giriş çıkışı planlanan 150 araçlık kapalı yer altı otoparkı, egzoz gazı havalandırma ve tahliye sistemi, merkezi ısıtması, hijyenik bay bayan tuvalet hayalleri ile cazibe merkezi olarak düşünülmüştü” diyen İYİ Parti Meclis ve Encümen üyesi Mehmet Yavuz Kaya, çarşının hali perişanını göstererek “cazibe merkezi”nin, “cavur eziyeti”ne dönüştüğünü ifade etti.

Kaya şu görüşleri ileri sürdü:

AVM Mİ?

Bedesten Çarşısındaki dükkânlar 18 Nisan 2013’de esnafın büyük umutlar bağlayıp kiraladığı cazibe merkezi, hem halk için, hem de esnaflar için maalesef cavur eziyeti oldu. Gerek imalat işçiliği, gerek yanlış projesi nedeni ile şu anda mezbelelik durumda. Belediyenin 2 yıl önce döşediği mermerler kötü işçilik ve malzeme sonucu kendiliğinden parçalanmış, kırılmış vaziyettedir. AVM hayali bir türlü gerçekleşmeyen Burdur’da, 23 esnafın bulunduğu çarşıda çalışmayan merkezi sistem ısıtma-soğutma, akan tavanlar ve ilgisizlik karşısında esnaf pişman ve çaresizdir. Bir dokun bin ah işit… Görünen o ki, Belediye’ye dilekçe ile müracaat eden 20 kadar esnafın sorununu görmezlikten gelen Başkan AVM’yi de yapamayacak.”

BELEDİYE EVİNE BAKMIYOR!

2015’de zeminde bir restorasyon yapıldığını, ancak kontrolü yapılmadığı için düzgün döşenmeyen mermerlerden otoparka su sızmaya devam ettiğini, harabe görünümüne büründüğünü ileri süren Kaya, “havuz havuzluktan çıkmıştır. Özellikle Pazartesi ve Salı günleri yaklaşık 20 bin kişinin gözlerine serilen yıkık-kırık-dökük mermer görüntüleri, müşterilerine nezih bir ortamda hizmet etmek isteyen esnafları da çok üzüyor. Vatandaş ise lakkuk, lukuk olan döşemelerden bezmiştir. Ev sahibi Belediye, dükkânlara iyi bakmıyor! Çözüm, sahiplenmelidir” diye değerlendirmede bulundu.

Kaya şöyle konuştu:

ÖZEL SEKTÖRÜN OLSA CEZA KESİLİR

“Giriş ve çıkışları uygun olmayan kapalı otoparkın tavanı da akıyor. Araç sahipleri gerek giriş çıkış problemi, gerekse akan tavan nedeni ile fazlaca rağbet etmiyor. Tuvaletler tıkalı, pislik, mikrop yuvası olan bu alan, sağlık açısından da tehlike saçıyor. Çözüm kapıya kilit olmamalıdır..! Özel sektörün elinde olsa, bu işyerine ya Sağlık Müdürlüğü ya da Zabıta tarafından ceza kesilir. Akan çatılar nedeni ile her yağışlı havada esnafların malları ve dükkânları da zarar görüyor. Elektrik aboneliğini kendi üzerine alamayan esnaflar dertlidir. Anlaşılan esnafa verilen kahvaltı çözüm değil, göz boyama olmuş…!”

PAHALI MAKAM ARACI

Bedesten’in AKP’li Belediye Başkanlığı döneminde yapılmış olmasından dolayı “üvey evlat muamelesi” gördüğünü de iddia eden Kaya, “Özgürlük ve Demokrasi Meydanına verilen değer esnaflara da verilmelidir. İşyerleri esnaflara kiraya verildi ise, temel masrafları da Belediye tarafından derhal yapılmalı, esnaflar da rahata kavuşmalıdır. Belediye, kesin kabulü yapılmadı gerekçesi ile esnafların yaşadığı sorunu görmezlikten gelemez! Hukuk yolu ile problem kolayca çözülür” diyerek, meşhur “makam aracı” tartışmalarına atıfla, “pahalı makam arabasına bin, ama, esnafın sorununu da çözerek yanında ol. 5 yıl geçti! Verilen meclis önergelerini göz ardı etmen size pirim kazandırmaz” diye konuştu.

Kaya sözlerine, “yapıcı eleştirilere kulak vermek, eleştirileri değerlendirmek, doğruyu bulmak konusunda idarecilere mutlaka faydası olduğunu düşünüyorum” diyerek son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir