Burdurlu üreten kadınlardan İzmir-Sığacık ziyareti

TOBB Burdur Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) üyeleri İzmir- Sığacık’taki Üreten Kadınlar Pazarını ziyaret etti.

Kadın girişimcilerin ekonomiye katkılarının önemli olduğunu vurgulayan Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, ziyaret hakkında yaptığı değerlendirmede, “Kadın Girişimciler Kurulu üyelerimiz İzmir’in Seferihisar İlçesinin Sığacık Mahallesindeki yöresel ürünlerin ticaretinin yapıldığı Üreten Kadınlar Pazarını ziyaret etti. Bizler de Oda olarak bu ziyareti destekledik. İlimizdeki tüm kadın girişimcilerin ve kooperatiflerinin açtıkları çeşitli sergiler, zaman zaman gerçekleştirdikleri ziyaretler ve diğer faaliyetleriyle ilimiz ekonomisine ve kendi ekonomilerine katkı sağlamaları bizim için önemli. Kadın girişimcilerimiz oradaki yöresel özellikteki el yapımı ürünlerin ekonomiye nasıl kazandırdığını incelediler. Kadın müteşebbislerin kendi ev ekonomilerine destek olmak amacıyla geliştirdikleri ve adından söz ettiren bir pazarda inceleme ve değerlendirme ziyaretinde bulunulmuş oldu. Kadın girişimcilerimizin oradan edindiği tecrübeleri kendi tecrübelerine ekleyerek, bunları ilimiz ekonomisine de yansıtacaklarına inanıyoruz. Odamız önceden olduğu gibi bugün de girişimcilerin desteklenmesi, kent ekonomisinin gelişmesi ve yeni yatırımlar için her türlü destek, koordinasyon ve iş birliğine yer almaya devam ediyor” dedi.

Yaptıkları ziyaret hakkında görüşlerini aktaran TOBB Burdur KGK İcra Komitesi Başkanı Sevim Zorlu da, “Üyelerimize, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nın sponsorluğunda Üreten Kadınlar Pazarındaki ürünleri inceleme imkânı oluşturduk. Kurul olarak oradaki girişimcilerle karşılıklı değerlendirme ve fikir alışverişlerinde bulunduk. Üreten kadınlarımızın ekonomilerinin sürekliliği ve ilimizin daha geniş kitlelere tanıtım amacıyla ilerleyen haftalarda Burdur’da düzenlemeyi planladığımız sergiye Sığacık’taki girişimci kadınları davet ettik. Kafilemizde Belediye Başkanımızın eşi Hülya Ercengiz’in yanı sıra Alyazma Kooperatifinin başkan ve üyeleri, Hünerli Eller Kooperatifinin üyeleri, evlerinde üretim yaparak evlerine ve topluma değer katan üreten kadınlarımız da yer aldı” ifadelerini kullandı.

İzmir ziyaretinin üyelerine pozitif katkılar sağladığını belirten Zorlu; “Orada tespit ettiğimiz en önemli konulardan birisi yöre esnafının ve kadın girişimcilerin herkesi güler yüzle karşılamalarıydı. Sattıkları ürünlerin tamamına yakını evde yapılmış, el işiyle tamamlanmıştı. Yediden yetmişe her yaştaki aile bireylerinin ürettiği ürünlerin evlerinin önündeki sergilerde tanıtıldığını ve bu ürünlerin ticaretinin yapıldığını gözlemledik. Pazarda ev süslemeleri ve kişisel aksesuarların yanı sıra o yörede yetiştirilen doğal sebze ve meyvelerle yapılan mamuller, yöresel damak tatları, Sığacık mutfağının çeşitli yemeklerinin sergilendiğini gördük. Bu vesile ile onlardan esinlendiğimiz bazı üretim metotları oldu. Kafilemizde yer alan her birey için pozitif katkılar sağlandığını düşündüğüm bir ziyaret gerçekleştirdik. Böylelikle üreten kadınlarımızın vizyonlarının ilerlemesinde ve daha geniş ufuk çizgisi kazanmalarında verimli geçen bir faaliyetimizi daha tamamladık. Bizlerden desteğini esirgemeyen Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Yusuf Keyik’e ve emeği geçenlere şükranlarımızı sunuyorum” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.