BUTSO, yerel basının sorunlarını değerlendirdi

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Başkanı Yusuf Keyik, basın yayın organları, basın çalışanları ve yerel basına dair hassasiyet gösterdiklerini belirtti.

Basın yayın organları, basın çalışanları ve yerel basına dair hassasiyet gösterdiklerini belirten Başkan Keyik, “Türkiye Gazeteciler Konfederasyonunca (TGK) 1 Eylül 2019 tarihinde yerel bir gazetemizde yayınlanan “Yerel Basın Acil Durum” konulu haberi gündemimize aldık. Yerel basının yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini içeren bu raporu inceleyip, yönetim kurulumuzca değerlendirmede bulunduk” dedi.

Yerel basının günlük hayatta ve kamuoyunda gündem belirlediğini kaydeden Başkan Keyik, “bir kentte veya bölgede kamuoyunun haber alma özgürlüğü için yerel basın büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda bizler gerek yerel ve gerekse ulusal basın için hassasiyet göstermekte, günlük ve güncel olarak yerel ve ulusal basını takip etmekteyiz” şeklinde konuştu.

TGK tarafından yayınlanan raporun içeriği hakkında da açıklamada bulunan Başkan Yusuf Keyik; “raporu incelediğimizde yerel basın yayın organlarının ‘Gazetecilik Meslek Yasasının tamamıyla hayata geçirilmesi’, ‘İstihdam’, ‘Ulusal ölçekli ekonomik sıkıntıların yerel basını etkilemesi’, ‘Dolar kuru hareketliliğinin girdi maliyetlerini yükseltmesi’, ‘Girdi ve maliyet fiyatlarının yükselmesiyle birlikte asgari ücretin de artması’, ‘Yayınlanan resmi ilan ve özel ilanlarda düşüş olması’ gibi konulardan etkilendiğini gördük” dedi.

Başkan Keyik, raporun Burdur Ticaret ve Sanayi Odasınca resmi yazıyla Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun görüşlerine sunulduğunu ifade etti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir