CHP’de gözler 13 Ekim’de yapılacak PM toplantısında

2019 Mart’ında Yapılacak Yerel Seçimler Öncesi

Partilerde Hareketlilik Zirvede; AKP Aday Belirleme

Metodunu, CHP İse Adayları Belirleyecek

Siyasi partilerde ve yerel seçim stratejilerinde kritik bir ay olan Ekim ayı takvimlerinde yapraklar koparıldıkça heyecan da zirveye tırmanmaya başladı. AKP’nin belediye başkan adaylarının belirlenme yöntemlerinin masaya yatırılacağı 27’inci İstişare ve Değerlendirme Toplantısı Kızılcahamam’da başladı. Anamuhalefet Partisi CHP’de ise gözler adayların belirleneceği 13 Ekim’de yapılacak Parti Meclisi toplantısında.

İktidar partisinde ana gündem maddesi yerel seçimler olan ve bakanlar, milletvekilleri, genel merkez yöneticileri ve parti kurucularının katıldığı 27’inci İstişare ve Değerlendirme Toplantısı Kızılcahamam’da başladı ve bugün sona erecek.

Milliyet’in haberine göre, kampta sahadan gelen talepler masaya yatırıldı. Teşkilatlardan adaylığı düşünenlerin talepleri alındı ve ortak değerlendirmeye tabii tutuldu.

AKP’de bir yandan da ittifak hesapları yapılıyor. MHP ile ittifak kurulmasının olası sonuçları rapor haline getirilecek ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunulacak.

CHP’DE ADAYLAR BÜYÜK ORANDA MERKEZ YOKLAMASINA GÖRE BELİRLENECEK

CHP’de ise Ekim ayı oldukça kritik. Dikkatler 13 Ekim’de yapılacak Parti Meclisi toplantısında. Ulusal Kanal’ın edindiği bilgilere göre, toplantıda adayların belirlenmesi için yöntem tartışılacak. Büyük oranda Merkez yoklamasına göre adayların belirleneceğini söyleyen kaynaklara göre toplantıdan ön seçim kararının çıkması mümkün gözükmüyor.

ADAY BELİRLEMEDE KILIÇDAROĞLU’NA YETKİ VERİLECEK

Parti içi muhalefetin ön seçim yapılması için kulis yaptığını belirten kaynaklar, Parti Meclisi’nin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na aday belirleme yetkisi vereceği görüşünde.

CHP kulislerinde Kılıçdaroğlu’nun bazı bölgelerde ön seçim yapabileceği de değerlendiriliyor. Ancak adayların çoğunun merkez yoklamasıyla belirleneceğine dikkat çekiliyor.

CHP’DE ADAY OLACAK İL VE İLÇE YÖNETİCİLERİ 19 EKİM’E KADAR İSTİFA EDECEK

CHP’de 19 Ekim aday başvuruları için son tarih. Takvime göre, aday başvurusu yapmak isteyen il, ilçe yöneticileri ise 12 Ekim’e kadar görevinden istifa etmek zorunda.

CHP İLE İYİ PARTİ İTTİFAK ARAYIŞLARI TEMASLARI ARTTI

Kulislerde CHP ile İyi Parti arasındaki ittifak arayışlarının ise arttığı ifade ediliyor. Özellikle büyükşehirlerde yapılacak ittifaklar için parti liderlerinin temasta olduğu öne sürülüyor.

CHP’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise HDP’ye destek olup olmayacağı merak konusu. Kulislerde HDP’ye destek söylemlerinin CHP’ye zarar verdiği görüşü hâkim.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir