Seçim ortamı yavaş yavaş oluşuyor.

Türkiye, yeni bir seçime daha gidiyor; yerel seçimlere…

Eğer siyasi iktidar Cumhuriyet döneminin en kritik eşiğinden geçen ülkeyi yönetmede milli güçleri bir araya getirme becerisini göstermezse, debelenip durduğu kriz çukurunda ülkeyi yönetememe zaafını sürdürme yolunu seçerse birkaç yıl içinde yeni bir erken seçime de gebe ülke.

Gelecek yıl, Mart ayı içinde belediye başkanları, Belediye Meclis üyeleri ve İl Genel Meclisi üyeleri yenilenecek.

Siyasi iktidar yaklaşan ekonomik felaketin farkına vararak genel seçimleri 1,5 yıl erkene almış, bunu da “kıyamete hazırlık” diye açıklamıştı. Türkiye şimdi kıyametin sınırlarından içeriye adımı atmış durumda. Ekonomi uzmanları turpun büyüğünün henüz heybede olduğunu söylüyorlar. Yani bugünleri arar hale geleceğimiz günlerin önümüzde olduğu açık. AK Parti bu konuda tedbirlerini alıyor. Partisini “metal yorgunları”ndan temizledi.

CHP’de ise sular bir türlü durulmuyor. Önce olağanüstü kurultay tantanası yaşandı. Yeterli imzaya ulaşamadılar. Ağzının suyuyla ortalıkta kalakaldı muhalefet. Kılıçdaroğlu, çıkarcı hale gelmiş CHP delegesine dayanarak koltuğunu korudu. Ama partililer arasında küskünler epeyce bir kitle oluşturuyor. Bir de CHP’de Kılıçdaroğlu sayesinde dışarıya oy plase etme, oy bonkörlüğü geleneği gelişti. Özellikle HDP/PKK ve İyi Parti’ye bol bol ödünç oy gönderdiler. CHP seçmeni bu işe epeyce de alıştı ve çıkık kemik gibi de yalama oldu.

Yerel seçimlerde ne yapacağı hiç belli değil.

Rıza Zelyut

Bu konuda yıllanmış CHP’li yazarlardan Rıza Zelyut bir yazı kaleme aldı.

“CHP’nin kibir dağları yine aday yapılacak mı? Diye soruyor.

CHP’de şu anki konunun, Mart’taki yerel seçimleri kazanmaktan ziyade mevcut parti politikasına ve mevcut statüye muhalif olanları etkisizleştirmek olduğunun altını çizen Zelyut, “bu işaret verildiği için İzmir’den Aziz Kocaoğlu aday olmayacağını açıkladı. Kartal’da sivil toplum kuruluşlarının çok beğendiği Altınok Öz de aynı yönde karar almış” diye yazdı.

Zelyut şu görüşleri ileri sürdü:

“Öbürleri aynen devam edecek… Kılıçdaroğlu ekibi, CHP’nin kazanabileceği yerlerde kendi adamlarını aday gösterecek.

MEVCUT BAŞKANLAR, KÜÇÜK BİRER ERDOĞAN!”

“Hâlbuki şu anki başkanların çoğu, bizzat partililer tarafından kibir dağları olarak anlatılıyorlar.

“Çünkü bunlar, Genel Merkez dışında kimseyi takmıyorlar. Maltepe’deki Ali Kılıç tipindeki başkanlar, beldedeki sivil toplum kuruluşlarını rakip gibi görüyorlar. Makam odalarını, saray; kendilerini de sultan sanıyorlar. Yani bunlar küçük birer Erdoğan…”

AKP’NİN KAPININ ÖNÜNE KOYDUĞU TİPTEKİ KİBİR ANITLARI

“Peki, AKP ne yaptı böylelerini?” diye soran Zelyut, “kapının önüne koyduğu”nu belirtti.

Zelyut açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Son örneği Ordu Belediye Başkanı… Kendisini çok başarılı ve çalışkan gösteren şahsa, Numan Kurtulmuş’un verdiği cevap çok anlamlıydı: ‘Başarılı ama ortalıkta kibir anıtı gibi dolaşıyor!’

Sanki CHP’li bazı belediye başkanlarını anlatıyordu.

“Hep yazdım: CHP’li belediye başkanları bunca baskıya ve olanaksızlığa karşın AKP’li başkanlardan daha iyi çalışıyorlar.”

“Ama yakıcı soru şu: CHP oylarının üstüne çıkacak oy alabilecek kaç belediye başkanı var partide?

Bu soruya cevap veren yok. Göreceksiniz, o kibir dağları yeniden aday gösterilecek ve onlar da kurultay delegelerini elde tutma görevlerini başarıyla yürüteceklerdir.”

Zelyut yazısını, “gönlüm, İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlerin belediyesini CHP’nin kazanmasından yana. Ama şu anki aday profiliyle CHP’nin İstanbul ve Ankara’yı alması mümkün gözükmüyor. Hele bir de HDP ile işbirliğini açıklarlarsa, yandı gülüm keten helva…” diye sonlandırdı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir