CHP’de imza sayısı 400’e yaklaştı

CHP’de Olağanüstü Kurultay süreci devam ediyor; parti içi

muhalefetin imza sayısı 400’e yaklaştı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP’de) Olağanüstü Kurultay süreci devam ediyor; parti içi muhalefetin imza sayısı 400’e yaklaştı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu; parti içindeki kurultay çağrılarına yanıt vermedi. Ancak 15 Temmuz için ‘Kontrollü Darbe’ tezini tekrarladı.

Ulusal Kanal’ın haberine göre, CHP’de parti içi muhalefet olağanüstü kurultay için düğmeye bastı. İlk gün 353 olan imza sayısı ikinci gün 400’e yaklaştı.

Parti yönetimi muhalif kanadın yeterli imzayı toplayamayacağı görüşünde. Ancak İnce cephesi seçimli olağanüstü kurultay için çalışmalarını sürdürüyor.

YETERLİ İMZA TOPLANIRSA 45 GÜN İÇİNDE KURULTAY KARARI ALINACAK

Parti tüzüğüne göre ilk imza ile son imza arasında 15 gün olması gerekiyor. Yani parti içi muhalefet 15 gün içinde yeterli delege sayısına ulaşırsa, imzalar Genel Merkez’e iletilecek. Ve parti yönetimi en geç 45 gün içinde, yani kurultay kararı alarak 14 Eylül’de kurultayı toplayacak.

KRİTİK SAYI 634

Son kurultaya göre toplam bin 266 delegesi olan CHP’de seçimli olağanüstü kurultay için 634 delegenin imzası gerekiyor. Ayrıca Şubat 2018’de yapılan son parti kurultayında Kılıçdaroğlu 790, İnce ise 447 delegenin oyunu almıştı.

Muhalif kanattaki hareketlilik sürerken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Meclis’teki grup toplantısında partililere seslendi. Fakat genel başkanlık için imza toplayan delegelere ilişkin bir açıklama yapmadı.

Kılıçdaroğlu konuşmasında hükümete yüklendi. 15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişimi için ‘Kontrollü Darbe’  tezini yineledi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir