CHP’den Abdullah Gül tepkisi

CHP’de Abdullah Gül tartışılıyor

Son zamanlarda Abdullah Gül’ün CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı alacağı yönündeki tartışmaların yeniden gündeme oturması CHP’de rahatsızlık yarattı. ESKİ Milletvekili ve PM üyesi Pekşen, “CHP’liler, Gül’ün adaylığını espri olarak dahi söyleyeni partinin önünden bile geçirmezler” dedi.

Sevr’in mimarı, Türkiye karşıtı raporlarıyla ünlü İngiliz düşünce kuruluşu Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (Chatham House’un) ödüllülerinden, Exeter Üniversitesi mezunu, Meclis’in yetkilerine tasallut ederek Dışişleri Bakanlığı döneminde ABD Dışişleri Bakanı’yla 2 sayfa 9 maddelik gizli anlaşma imzalayan, Cumhurbaşkanlığı döneminde Ergenekon ve Kumpas davalarının hazırlık döneminde “delillendirin, bulun bir savcı, hepsi yakalansın” diye emirler veren Abdullah Gül’ün CHP’den Cumhurbaşkanı adaylığı gene gündeme oturunca Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) içinde rahatsızlık yarattı.

PEKŞEN: “İNSANLARIN YURTSEVER OLMASINI HAZMEDEMEYEN BİR AÇIKLAMA”

Kamuoyunda Cumhuriyet Halk Parti (CHP’nin) İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde tek adayla seçime gitmesinin “partiyi HDP, Gül-Babacan ittifakına göre şekillendirme amaçlı olduğu” tartışmalarına CHP içinden tepki geldi. CHP eski Trabzon Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Haluk Pekşen, Abdullah Gül’le CHP’nin yanyana anılmasına karşı çıktı. Ali Babacan’la parti kurma hazırlığındaki Abdullah Gül’ün bir gazeteye yaptığı açıklamaları Aydınlık Gazetesi’nden Zihni Erdem’e değerlendiren Pekşen, Gül’ün “muhafazakârlar ulusalcılaştı” ifadesine dikkat çekerek, “açıklamalarının içeriğinde her şey açık açık var ama asıl Gül’ün ne söylemek istediğine bakmak lazım. Gül ‘muhafazakârlar ulusalcılaştı’ diyor. Ben, muhafazakârlığın temel anlamıyla gelenekçilik olduğunu düşünüyorum. Ama o, insanların yurtsever olmasını hazmedemeyen bir açıklama koymuş ortaya” dedi.

“ORDUYA KUMPASTA AKTİF GÖREV ALDI”

Gül’ün, açıklamalarında yanıtı beklenen konulardan hiçbirini bulamadığını belirten Pekşen, “Abdullah Gül’e sorulması gereken en can alıcı sorular şunlar: Onun kronik Anıtkabir hastalığı vardı. Ne zaman Türkiye’nin milli bir bayramı varsa Gül o günlerde hastalanıyordu. O kronik rahatsızlığı devam ediyor mu? İkincisi, Abdullah Gül’ün o değerlendirmeleri üzerine bir soru daha sormak gerekiyor. Kendisi ‘Delillendirin, bir savcı bulun’ demişti. Bir cumhurbaşkanı ordusuna kumpas kurulurken aktif olarak nasıl görev aldı? Herkes bu orduya kumpas kurulurken bu ülkenin cumhurbaşkanı neredeydi, diye soruyor. Bir başkası da, kendi görev yaptığı süre için ‘Biz, 2007’ye kadar, yani AKP’nin birinci döneminde, Türkiye’nin nasıl bir kapsayıcı yönetim anlayışla yönetileceğini gösterdik’ diyor. O zaman Engin Alan Paşa’nın kitabında yer alan Colin Powell ile yaptığı ve doğrudan Büyük Ortadoğu Projesinin (BOP) Türkiye Cumhuriyeti ile protokol haline dönüştürülmüş olan ve Aydınlık gazetesince de hukuki sürece taşınmış olan o protokole ne diyor? O zaman Dışişleri Bakanı olarak hangi yetki ona bunu imzalama hakkı verdi? Bir Dışişleri Bakanının böyle bir yetkisi olmamasına rağmen bunu nasıl imzaladı?” diye konuştu.

CHP’LİLER, GÜL’ÜN ADAYLIĞINI ESPRİ

OLARAK DAHİ SÖYLEYENİ PARTİNİN ÖNÜNDEN BİLE GEÇİRMEZLER”

Abdullah Gül’ün 2023’te yapılacak seçimlerde CHP’nin de içinde yer alacağı ittifak tarafından cumhurbaşkanlığına adayı gösterileceğine ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine Pekşen, “Sayın Gül, başka ittifakların Cumhurbaşkanı adayı olabilir ama CHP’de adaylığı dahi konuşulamaz. Bunu CHP’de espri olarak dahi söyleyeni, emin olun, CHP’liler partinin önünden bile geçirmezler. Abdullah Gül isminin CHP ile yan yana konuşulması dahi CHP’liler için hazmedilebilecek bir durum değildir” şeklinde değerlendirdi.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir