CHP’ye ‘Beyaz Türk’ eleştirisi

CHP’nin, 9 seçimdir aynı hatalarla Erdoğan’a ve AKP’ye iktidarı altın tepside hediye etmesi çeşitli çevrelerde eleştirilmeye devam ediliyor. Ülkede milli mücadelenin yükselmesine, beka sorunu yaşanmasına rağmen PKK’HDP ve FETÖ elemanlarına kol kanat germesi sonucu halkın büyük kesiminin ekonomiyi bir kenara bırakarak PKK ve FETÖ mücadelesine sahip çıkması CHP’nin seçim stratejini gene yerle bir etti. Bu kapsamda CHP çeşitli çevrelerde eleştiri yağmuruna tutuluyor.

Gazeteci Soner Yalçın, CHP’nin “seçim hesaplarını” eleştiren bir yazı kaleme aldı. Osman Erbil, Yalçın’ın makalesini Ulusal Kanal’da haberleştirdi. Seçmenin başarıyı sadece hesap yaparak yakalamaya çalıştığını söyleyen Yalçın CHP’lilerin HDP’ye verdiği oyları hatırlatarak, “siyaset, insanı ve mücadeleyi dışlayan, kaba hesaplara indirgenemez” dedi.

CHP, “İÇİNDEKİ BEYAZ TÜRKLERDEN KURTULMALI”

CHP seçmenini eleştirdi, parti, “içindeki Beyaz Türklerden kurtulmalı” dedi.

Gazeteci Soner Yalçın 24 Haziran seçimlerinde çeşitli hesaplarla HDP’ye oy veren CHP seçmenine yönelik bir yazı kaleme aldı.

Yalçın, başarının sadece hesap yaparak yakalanamayacağını belirtti.

“2011 genel seçiminde MHP’ye oy veren… 2015 genel seçiminde HDP’ye oy veren… 2018 genel seçiminde HDP ve İYİ Parti’ye oy veren CHP’li seçmen diyor ki: “Kılıçdaroğlu partinin oylarını artıramıyor gitsin artık!” Seçmen başarıyı sadece hesap yaparak yakalamaya çalışıyor: “HDP barajı aşarsa AKP tek başına iktidar olamaz!” İlk bakışta doğru gibi gözüküyor. Fakat: Sizin HDP’ye açık destek vermenizden hoşnutsuz geniş kesimlerin MHP ve AKP’ye destek vereceğini düşündünüz mü? Yani… Politik başarı sadece siyaset mühendisliğiyle olmaz/ olamaz.”

CHP tabanındaki ötekileştirici tavrı da eleştirdi Yalçın.

“Siyaset, insanı ve mücadeleyi dışlayan,  kaba hesaplara /rakamlara indirgenemez. Seçmen profilini yakından bilmek gerekir. Bu, ‘Beyaz Türklerin’ sosyal medyada ‘bedava keki’ küçümsemesi, alay etmesiyle olmaz! CHP birinden/ birilerinden kurtulacaksa, siyaseti salt kültürel çatışma olarak bilen, Beyaz Türkler’den kurtulması gerekir! CHP, 1970’ler ayarına dönmelidir.”

ÇUVALDIZI BİRAZ DA KENDİNİZE BATIRIN!

CHP’lilerin politik çizgi, mücadele ve örgütlenme anlayışından uzaklaştığını ifade eden Soner Yalçın, hesap peşine düşenlerin çuvaldızı biraz da kendilerine batırmaları gerektiğinin altını çizdi.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.