“Basın kartı olsun olmasın tüm gazeteciler Kovid19 aşısı olmalıdır”

Sağlık Bakanlığı’nın gazetecilere Kovid19 aşılaması için basın kartı zorunluluğu getirmesine tepkiler sürüyor. Bu kapsamda Burdur İnternet Gazeteciler Derneği (BİGAD) yazılı bir açıklama yaparak, basın kartı olsun olmasın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan basın mensuplarına kadar genişletilerek bütün basın mensuplarının aşılanması gerektiğini vurguladı.

BİGAD açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

Gazeteciler, Sağlık Bakanlığı’nın gazetecileri aşılama sürecini basın kartı olsun olmasın bütün basın mensuplarını kapsayacak şekilde sürdürmesini bekliyor

31 Mart 2021’den itibaren Basın İş Yasası ile çalışan, basın kartı taşıyan gazeteciler e-Nabız’dan aşı randevusu almaya başladı. Ancak Sağlık Bakanlığı basın kartı zorunluluğu getirdi.

Kovid19 virüsü, kalabalıklarda, hastanelerde, meydanlarda, karda, kışta, zor şartlarda halkın haber alma hakkı için koşuşturan muhabirler, foto muhabirleri, kameramanlar ve tüm basın mensuplarına enfekte etmek için basın kartı sormuyor. Ama Sağlık Bakanlığı, basın mensuplarına Kovid19 aşılaması yapmak için basın kartı mecburiyeti getiriyor.

Kovid19 aşılamasında eşitlik ilkesi son derece önem taşımaktadır.

Gazeteciler yeni tip Koronavirüs (Kovid19) salgın sürecinde kalabalıklarda, hastanelerde, yoğun bakım servislerinde, her yerde görevlerini fedakârca sürdürüyorlar. Çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının basın servislerinde basın danışmanı, büro emekçisi olarak çalışan ve sürekli vatandaşlarla temas halinde olan basın mensupları da her an için enfekte olma tehlikeyle karşı karşıya bulunmaktadır. Kovid19 ise gazetecilere basın kartı sormuyor. Basın kartı taşısın taşımasın tüm gazeteci arkadaşlarımızın aşılanmasının sağlanmasını bekliyoruz.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir