Darbecilere direnen halkın arasında Vatan partililer de vardı

Vatan Partisi yöneticisi Taksim’de askerlerle çatışmanın an meselesi olduğu bir sırada halkı yönlendirerek mutlak bir faciadan kurtardı

Darbe gecesi Taksim Meydanı’nda olan ve yaşananları Aydınlık Gazetesi’ne anlatan Vatan Partisi yöneticisi Hakan Ganimgil, “1’inci Ordu Komutanının mesajını okudum.  Halkla birlikte darbeye katılanları teslim olmaya ikna ettik.” dedi.

GANİMGİL: “ASKERLERİ VE HALKI İKNA EDEREK OLASI BİR ÇATIŞMA VE FACİAYI ÖNLEDİK”     

Amerikancı-NATO Gladyosu Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ’ye) karşı 40 yıldır mücadele eden Vatan Partisi yöneticileri, 15 Temmuz 2016 Fethullahçı Darbe Girişiminin olduğu gece de meydanlara çıktı. Halkla birlikte darbeye karşı mücadele etti. 15 Temmuz 2016 tarihinde Vatan Partisi Genel Merkez Propaganda Bürosu ve Vatan Partisi Sarıyer İlçe Yöneticisi olan Hakan Ganimgil de alanlarda olanlardandı. Taksim Meydanı’ndan darbecileri nasıl temizlediklerini Aydınlık’a anlattı. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in 15 Temmuz gecesi darbe karşıtı açıklamaları sonrası Taksim Meydanı’na giderek halkla askerleri ikna ederek olası bir çatışmayı engellediğini ve halkla birlikte askerleri polislere teslim ettiğini anlattı.

15 Temmuz gecesi yaşananları anlatan Hakan Ganimgil, “Genel Başkanım Doğu Perinçek’in 15 Temmuz gecesi saat 01.00 civarındaki konuşmasını dinledikten sonra çevremi haberdar edip saat 02.00 civarında Sarıyer’den Taksim’e gitmek için yola çıktım. Saat 02.30’a doğru arabamın önü polis ekipleri tarafından kesildi. Polislere Vatan Partisi yöneticisi olduğumu söyledim ve Ak Partili bir yönetici de polislere siyasi parti yöneticisi olduğumu anlattı. Taksim’e gitmem için yolum açıldı. Taksim’e vardığımda askerler anıt etrafındaydı. Subayları da Cumhuriyet Caddesi üzerinden duruyorlardı. Atatürk Anıtı’nın çevresi erlerle doluydu. Silahları atışa hazır bir vaziyette bekliyorlardı. Birkaç yüz kişilik kalabalık da meydanda toplandı.” diye konuştu.

‘KOMUTANIN EMRİNİ TEBLİĞ EDİYORUM’

Meydanda toplanan halkın arasında askerlere saldırmak için silahlı bir kişinin de olduğunu gördüğünü söyleyen Ganimgil, “Erler ile vatandaşların çatışması an meselesiydi. Önce orada Taksim Anıtının İstiklal Caddesi kısmında ön plana çıktım ve toplanan halka burada toplanan askerlerin emir kulu olduğunu, subay komutanları tarafından gönderildiklerini, erlere karşı olumsuz bir davranışa girişilmemesini söyledim.” dedi. “Daha sonra askerlere dönerek şu anda Birinci Ordu Komutanının ‘yasadışı girişimler olduğunu ve kanunsuz bir isyana giriştiklerini’ söylediğini aktardığı”nı belirten Ganimgil, “’Birinci Ordu Komutanının emrini size tebliğ ediyorum. Birinci Ordu Komutanının kışlaya dönmenizi emrettiğini tebliğ ediyorum’ dedim. Bu sırada halk da büyük bir dikkat içinde beni dinliyordu. O zamanki Sular İdaresi kısmında, şimdiki Taksim Cami’nin olduğu kısımda bulunan askerlere de bu ifadeleri kullandım. ‘Bakın silahlarınızı teslim edin, biz de silahlarınızı teslim ettiğinize ve halka karşı gelmediğinize şahit olacağız’ dedim. Bu konuşmanın sonucunda da ‘en büyük asker bizim asker’ sloganlarıyla askerleri sırtından da tutarak vatandaşlar polislere teslim etti.” İfadelerini kullandı.

“ETKİLİ KONUŞMAMIZ, OLASI BİR ÇATIŞMAYI VE FACİAYI ÖNLEDİ”

Ganimgil sözlerine, “Bizim oradaki etkili konuşmamız Taksim’in darbecilerden temizlenmesini sağladı ve aynı zamanda bir çatışmadan doğacak can kayıplarını ve yaralanmaları önleyerek darbecileri polise teslim etmiş olduk.” diyerek son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.