Xi (Şi), Sinciang’ta Uygurlarla buluştu

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping (Şi Cinping), Sinciang’ı ziyaret etti. Xi, Sinciang Uygur Özerk Bölgesi’nin başkenti Urumçi’de Sinciang Üniversitesi’ni, Urumçi Uluslararası Kara Liman Bölgesini, Tianshan Bölgesi’ndeki Guyuanxiang sakinlerini ve Sinciang Uygur Özerk Bölgesi Müzesi’ni gezdi.

Aydınlık Gazetesi’nin haberine göre, bölgede incelemelerde bulunan Xi, Kovid-19 sonrası ekonomik ve sosyal kalkınma, bölgesel birlikteliği teşvik etme gibi çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Ziyaret, Xi’nin 8 yıl içinde bölgeye yaptığı ikinci gezi oldu.

Urumçi Uluslararası Kara Liman Bölgesi’ni ziyareti sırasında, Çin-Avrupa Yük Treni montaj merkezini ve Alashankou ve Khorgos limanlarının işleyişini canlı video bağlantısı üzerinden gözlemledi.

‘ETNİK GRUPLARIN KÜLTÜRLERİ KORUNMALI VE SÜRDÜRÜLMELİ’

Sinciang bölgesi, Kuşak ve Yol Girişimi’nin (KVY) en önemli noktalarından birisi. Özellikle demir yoluyla Orta Asya ve Avrupa’ya açılan kapı olan Sinciang, KVY ile büyük yatırımlar aldı. Xi, Sinciang’a yapılan yatırımların tarihi bir öneme sahip olduğunu söyledi.

Xi, Tianshan bölgesindeki Guyuanxiang sakinlerini ziyareti sırasında, topluluk çalışmalarına büyük önem verdiğini ve yerel halkın geliştiğini görmekten çok memnun olduğunu belirtti. Aynı zamanda Xi Jinping, tüm etnik gruplardan insanların daha mutlu bir yaşam sürmeleri için, topluluk düzeyinde parti örgütlerini iyi inşa etmenin gerekliliğine vurgu yaptı

Etnik grupların güzel ve geleneksel kültürlerden oluştuğunu vurgulayan Xi, Çin uygarlığının geniş ve derin olduğunu ve antik çağlara kadar uzanan uzun bir geçmişi olduğunu söyledi. Uygurlara ait Manas gibi kültürel mirasların hem etnik azınlıkların hem de Çin ulusunun değerli varlıkları olduğunu söyleyen Xi, kültürel mirasların gelişebilmeleri için korunmaları ve sürdürülmeleri gerektiğini ifade etti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.