“Demirağ’a saldırı, basın ve ifade hürriyetine yapılmıştır; şiddetle kınıyoruz”

Burdur İnternet Gazetecileri Derneği (BİGAD), yazılı bir açıklama yaparak, Türkiye’m TV’de katıldığı televizyon programı sonrasında saldırıya uğrayan ve GATA’da yoğun bakım ünitesinden tedavi altına alınan deneyimli gazeteci Yeniçağ yazarı Yavuz Selim Demirağ’a saldırıyı şiddetle kınadı. Açıklamada, “ele geçen sorumluların ve arkalarındaki azmettiricinin saptanmasını ve şiddetle cezalandırılmasını istiyoruz” denildi.

İşte BİGAD’ın açıklaması!

***

Yeniçağ Gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ’a Ankara’da kimliği belirsiz bir grup beysbol sopalarıyla saldırdı. Ağır yaralanan Demirağ’ın tedavisi GATA’da yoğun bakım servisinde sürmektedir.

Bu saldırı, basın ve ifade hürriyetine yapılan bir saldırıdır. Azmettirenleri ve yapanları şiddetle kınıyoruz.

Gazetelere ve gazetecilere yapılan tüm saldırılarda cezasız kalmakta, saldırganlar adeta ödüllendirilmektedir. Bu uygulamanın bu sefer de sürdürülmemesini bekliyoruz.

Basın ve ifade hürriyeti toplumsal gelişmenin olmazsa olmazlarındandır. Basın ve ifade hürriyetinin olmadığı bir toplumda demokrasiden söz edilemez.

Gazetelerin ve gazetecilerin hedef gösterildiği bir ortamda toplumsal barış da sağlamak mümkün değildir.

Basına yönelik saldırılar doğrudan halkın haber alma ve hakikatleri öğrenme hakkına yönelik saldırılardır.

Basın ve ifade hürriyetinden nasibini almamış olan siyasilerin gazeteleri ve gazetecileri sürekli hedef göstermeleri bu tip saldırılarda önemli rol oynamaktadır.

Yeniçağ Yazarına yapılan saldırı basın hürriyeti konusundaki endişeleri giderek büyütmektedir.

Burdur İnternet Gazetecileri (BİGAD) olarak gazeteci Yavuz Selim Demirağ’ın en kısa sürede sağlığına kavuşmasını temenni ediyor, ailesine ve Yeniçağ Gazetesi çalışanlarına ‘geçmiş olsun’ dileklerimizi iletiyoruz.

Ele geçen sorumluların ve arkalarındaki azmettiricinin saptanmasını ve şiddetle cezalandırılmasını istiyoruz.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir