Depremevleri Kentsel Dönüşümde TOKİ sahada

Burdur Belediyesi’nin TOKİ ile birlikte yürüttüğü Depremevleri Kentsel Dönüşüm Projesi bilgilendirme toplantısına hak sahiplerinin sert protestosu ve eleştirileri damga vurdu. Vatandaşın ortak vurgusu, konutların yüzölçümleri ve hak sahiplerinin ödeme yapmaları konusunda yalan söylendiği ve kandırıldıkları merkezinde toplandı. Hak sahipleri eleştirilerinde AKP Milletvekili Bayram Özçelik’i hedefe koydu. TOKİ yetkilisi, “verseniz de vermeseniz de kamulaştırma yoluyla gene de yaparız” tehdidinde bulundu.

Toplantıya, AKP Milletvekili Bayram Özçelik, CHP Milletvekili Dr. Mehmet Göker, T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Kentsel Yenileme Başkanı Gürol Konyalıoğlu, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Belediye başkan yardımcıları, inşaat işlerini gerçekleştirecek GEDAŞ çalışanları ve Depremevleri Mahallesi sakinleri –hak sahipleri katıldı.

Toplantı, Kentsel Yenileme Başkanı Gürol Konyalıoğlu’nun sunumunu müteakiben soru ve cevaplar bölümünde hak sahiplerinin şiddetli eleştiri ve protestolarına sahne oldu. Daha sonra Milletvekilleri Özçelik ve Göker ile Başkan Ercengiz kısa birer konuşma yaptılar.

Belediye’nin TOKİ’ye devrettiği ve üstüne üstlük hak sahiplerinden tek kuruş para çıkmaması uğruna TOKİ’ye arazi bağışında da bulunduğu Depremevleri Kentsel Dönüşüm Projesi, Belediye Sergi ve Konferans Salonu’nda Bozkurt Mahallesi/ Depremevleri sakinlerinin yoğun katılımıyla bilgilendirme toplantısında görücüye çıktı. Toplantı, AKP’li Belediye Başkanının başını yiyen en önemli etkenler arasında yer alan 4 yıl önceki Tepe/ Karasenir/ Sinan Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projesindeki sahnelere benzer tepki ve eleştirilere sahne oldu. Mahalle sakinlerinin kötü evlerde yaşamalarına bir türlü gönlü razı olmayan, iyi ve kaliteli konutlarda yaşamalarının ortamını hazırladıklarını belirten TOKİ Genel Müdür Yardımcısının tatlı diline, bin dereden su getirmesine ve ağzından bal akmasına rağmen gene de vatandaşların eleştiri yağmurundan kurtulamadı. TOKİ ile birlikte yürüttüğü Depremevleri Kentsel Dönüşüm Projesi bilgilendirme toplantısına hak sahiplerinin sert protestosu ve eleştirileri damga vurdu. Vatandaşın ortak vurgusu, konutların yüzölçümleri ve hak sahiplerinin ödeme yapmaları konusunda yalan söylendiği ve kandırıldıkları merkezinde toplandı. Kendilerine görüşme süreçlerinde ve yeterli bilgilendirmede bulunmadığı suçlamasıyla Bozkurt Mahallesi Muhtarına fiili saldırılar da bile bulunan,  Belediye Başkan Yardımcısına “sana çok kızgınım” diye bağıran hak sahipleri eleştirilerinde AKP Milletvekili Bayram Özçelik’i hedefe koydu. TOKİ yetkilisi, “verseniz de vermeseniz de kamulaştırma yoluyla gene de yaparız” tehdidinde bulundu. Soru ve eleştirileri 10 soruyla sınırlandıran TOKİ yetkilisi toplantıya aceleyle son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir