“Dezavantajlı bir il” olmasına rağmen Burdur SODES’e niçin alınmaz?

Türkiye’de dezavantajlı bölgelerin en büyük üretici güç olan beşeri sermayesini güçlendirmeyi ve toplumsal bütünleşme sürecine destek vermeyi amaçlayan,  bu bölgelerde göç, fakirlik ve işsizlik gibi meseleleri çözmeyi ve toplumsal yapının değişmesinin ortaya çıkardığı ihtiyaçları karşılamayı hedefleyen bir toplumsal destek programı olan Sosyal Destek Programı (SODES’e) Burdur’un da alınması için 2’nci kez başvuru yapıldı.

SODES, 2008 yılında faaliyete geçen bir toplumsal destek programı. GAP Eylem Planı kapsamında kuruldu. İlk kuruluşunda 9 GAP kentini kapsıyordu. İlerleyen yıllarda Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinin dışında Batı Akdeniz kentlerinin de katılmasıyla sayı 34’e çıktı.

SODES, istihdam, toplumsal bütünleşme, kültür, sanat ve spor alanlarında yerel düzeyde hazırlanan ve uygulanan projelerden oluşuyor. İl düzeyinde valiliklerin eşgüdümünde yürütülüyor. Uygulama sürecinde yerel unsurlar geniş bir şekilde yetkilendiriliyor. İnsan merkezli ve proje temelli bir program. Trilyonlarca lira destek veriyor projelere.

Programın hedefi ise resmi sitesinde şöyle açıklanmaktadır:

“SODES projeleri ile istihdam edilebilirliğin artırılması, toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata daha fazla katılmalarının sağlanması, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler yoluyla bölgedeki çocuk, genç ve kadınların kendilerini daha iyi ifade etmelerine katkı verilmesi hedeflenmektedir.”

SODES’in yardım elini uzattığı kesimler fakir insanlar, sosyal imkânlara ulaşmada sıkıntı yaşayan vatandaşlar, öncelikle çocuklar, gençler, kadınlar, işsiz vatandaşlar, göç etmişler, kentlerin varoşlarındaki vatandaşlardır.

Program’ın, “Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ve Eki ‘E’ Cetveli doğrultusunda Kalkınma Bakanlığı yıllık ödeneğinden illere aktarılan kaynakla yürütüldü”ğü belirtiliyor.

Önceki başvuruyu da, şimdiki başvuruyu da Burdur Sivil Toplum Platformu yapmıştır.

2008 yılından bu yana anılan illerdeki fakir, işsiz, göçmen, toplumsal imkânlara erişimde sıkıntı yaşayan vatandaşların çok yüksek oranlarda yararlandıkları bu imkânlardan göç veren, kalkınmayı ıskalayan, orta büyüklükteki “dezavantajlı” bir kent olarak Burdur’da yaşayan aynı statüdeki vatandaşlarımızın yararlanması için neden çaba gösterilmez?

BUTSO, BORSA gibi Burdur toplumsal ve ekonomik örgütlenmesindeki iri kıyım kuruluşlar Burdur’un toplumsal-ekonomik gelişmesine büyük katkı sağlayacak böyle projelere neden ilgi duymazlar?

Bir ilin programa alınması, ilgili Bakanlığın onayı ile olmaktadır.

Sürecin bu aşamasında iktidar partisi milletvekillerine hiç mi iş düşmez? Yoksa Kemal Arslan hanesine yazılacak diye mi geri geri dururlar?

İzliyoruz.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir