Doç. Dr. Büke’nin “Yunus Emre Divanı Vatikan Nüshası” eseri yayınlandı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Himmet Büke’nin, Vatikan’ın internet üzerinden paylaştığı dijital arşivde keşfettiği, Anadolu Selçuklu Devleti’nin dağılmaya ve Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde irili- ufaklı Türk Beyliklerinin kurulmaya başladığı 13’üncü yüzyıl ortalarında yaşayan, Anadolu’da Türkçe şiirin öncüsü olan, Anadolu erenlerinin yolbaşçılarından (önderlerinden), Türkmen kocası, tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre’ye ait yeni divan iki kitap halinde yayınlandı.

YUNUS EMRE’NİN 200 ŞİİR İÇEREN YENİ BİR DİVANI

Bir yıl önce edebiyat dünyasını heyecan sarmıştı.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Himmet Büke, Vatikan’ın dijital arşivinde bulduğu Yunus Emre’ye ait 200 şiir içeren yeni bir divan keşfettiğini kamuoyuna duyurmuştu.

Burdur Türk Ocağı Başkanı, Burdur MAKÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi, değerli bilim insanı Doç. Dr. Himmet Büke Vatikan dijital arşivinde keşfettiği bu yeni Yunus Emre divanını günümüz Türkçesine çevirdi.

Doç. Dr. Büke’nin bu “Yunus Emre Divanı Vatikan Nüshası” çalışması, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Yayınları arasından 2 cilt halinde çıktığı öğrenildi.

BU KİTAP, TÜRK’ÜN RUH KÖKLERİNİ ANADOLU TOPRAĞINA SAÇAKLANDIRAN TÜRKMEN KOCALARININ RUHLARINA ARMAĞAN EDİLMİŞTİR

Konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabından açıklama yapan Doç. Dr. Büke, “Bu kitap Anadolu topraklarını vatan yapan; Gaziyân-ı Rûm, Bacıyân-ı Rûm, Ahiyân-ı Rûm ve Abdalân-ı Rûm başta olmak üzere ruh köklerimizi Anadolu’ya saçaklandıran Yesi’nin dervişlerine, Anadolu erenlerinin yolbaşçıları, Türkmen kocaları Yunus Emre, Sarı Saltuk, Hacı Bektaş-ı Veli ve daha nicesinin ruhlarına armağan edilmiştir. İlk günden beri desteklerini hissettiren, mutluluklarını ileten, samimî duygularla yanımda olan aileme, dostlarıma, kardeşlerime, büyüklerime, akademik camiaya gönülden ve yürekten teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.