Dolandırıcılar, 2 polis yaraladı

Son zamanlarda ilimizde vatandaşların kâbusu olan telefon dolandırıcılarını yakalamak üzere müdahale eden polislerle dolandırıcılar arasında çıkan arbedede 2 polis silahla yaralandı. 2 erkek dolandırıcı yakalandı, kaçak bayan dolandırıcı ise polisçe aranmaktadır.

Kendilerine polis süsü vererek “adın FETÖ listelerinde çıktı” diyerek vatandaşları telefonla arayan ve yüksek miktarda para talep eden dolandırıcıları polis dün (28 Eylül 2016 günü) saat 14,00 sıralarında Menderes Mahallesi Tren Yolu mevkisinde kıstırdı. 2’si erkek biri kadın 3 dolandırıcıyı yakalamak için polis müdahale etti. Dolandırıcılarla polisler arasında yaşanan boğuşma esnasında polisler silahla yaralandı. Yaralı polisler ambulansla Burdur devlet Hastanesi Acil Servisinde kaldırıldı. 2 erkek dolandırıcı yakalandı. Kaçan kadın dolandırıcı ise aranmaktadır.

VALİ YILMAZ, YARALI POLİSLERİ HASTANEDE ZİYARET ETTİ

Dolandırıcılarla suçüstü yakalama esnasında boğuşurken dolandırıcı silahıyla vurularak yaralanan polis memurları Mustafa Göktaş ve Veli Küçük’ü Vali Yılmaz ve İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru hastanede ziyaret etti. Acil şifalar diledi.

Vali Yılmaz yaralanan Polis Memurlarını Hastanede ziyaret ettikten sonra yaşanan olayın detaylarını anlatarak, açıklamalarda bulundu ve vatandaşlara telefon dolandırıcılığı konusunda uyarılarda bulundu. Günümüzde telefon dolandırıcılığı olaylarının arttığına dikkat çeken Vali Yılmaz, Burdur’da bu konuda son bir hafta içinde çok sayıda olayın aydınlatıldığını ifade ederek, Emniyet güçlerimizin çalışmalarına titizlikle devam ettiğini dile getirdi.

Burdur İl Emniyet Müdürlüğü’nün titizlikle yürüttüğü çalışmalar doğrultusunda Burdur’da bir hafta içinde 6 tane dolandırıcının yakalandığını ifade eden Vali Yılmaz, “Özellikle son yıllarda ülkemizin değişik bölgelerinde, ilimizde de dâhil olmak üzere, telefon dolandırıcılığı malumunuzdur. Birçok vatandaşımız telefon dolandırıcılığı suretiyle, dolandırılıyorlar. Bizler her ne kadar ikaz etmiş olsak da, vatandaşlarımızı arayan dolandırıcılar polis, savcı, kaymakam, vali adını kullanarak veyahut da terör örgütleri tarafından hesaplarınıza girildi el konuldu şeklinde telefonla yaptıkları görüşmeler neticesinde vatandaşlarımızı ikna etmek suretiyle dolandırıcılıklarına devam ediyor. İlimizde de son günlerde özellikle arkadaşlarımızın yapmış olduğu başarılı çalışmalar ile birisi malumunuz geçen hafta yakalandı. Dün yine 3 kişi aynı şekilde suçüstü yakalandı. Henüz yakaladıklarımız paraları elde edemeden yakalandılar. Bugün de yine arkadaşlarımızın takibinde olan bir suçla ilgili yaşlı çiftin dolandırmak için evlerine geldiklerinde, parayı evlerinde teslim alacaklardı, arkadaşlarımız evde gerekli tertibatı aldılar, eve geldiklerinde mukavemetle karşılaştık maalesef üzücü bir hadise meydana geldi. Arkadaşlarımıza karşı güç kullanmak suretiyle, mukavemette bulunmak suretiyle, arkadaşımızın kendi silahından kendisini yaralamasına sebep oldular.. Zanlıları yakaladık, arkadaşlarımızın şu an itibariyle hayati tehlikesi yok. Tedavi süreçleri devam ediyor, kısa sürede inşallah şifa bulurlar. 2 kişiyi suçüstü yakalamış olduk, 1 kişi şu anda kaçak, onu da yakalama çalışmaları devam ediyor, inşallah kısa sürede yakalarız, adalete teslim ederiz” diye konuştu.

Vatandaşların telefon dolandırıcılığı ile karşılaştıkları zaman güvenlik güçlerine hemen haber vermelerini İsteyen Vali Yılmaz, uyarılarını tekrar yineleyerek ‘Devlet hiçbir kişiden yardım etmesini, vali, kaymakam ve polis adı kullanılmak suretiyle yardım etmesini istemez” dedi.

Vali Yılmaz, “Vatandaşlarımızdan ricam, isteğimizi tekrar yinelemek istiyorum. Devlet hiçbir kişiden yardım etmesini, vali, kaymakam ve polis adı kullanılmak suretiyle yardım etmesini istemez. Güvenlik güçlerimiz yine terör örgütleri hesaplarınıza girmiş şeklinde veya terör örgütleri adınıza hesap açmış diye arayarak sizi kurtaracağız şeklinde telefonla sizi aramaz. Biz gerektiğinde resmi üniformalı ekiplerimizi göndeririz, kişiler gider, gerekli ikazları yaparlar. Bunun dışında kim geliyor ise vatandaşlarımızdan ricamız kimlik sorsunlar, gelen memursa kimliğini sorsunlar, kimlik göstermek zorundayız. Bu zorunluluk yerine getirildikten sonra hiç kimsenin dolandırılması mümkün değildir. O nedenle ben dolandırıcılara karşı hassas olunmasını, bizlere yardımcı olunmasını, böyle bir telefon geldiği zaman genelde dolandırıcıların kullandığı yöntem şöyledir ‘Telefonunuzu kapatmayın, telefonunuz açık dursun, kapattığınız anda terörle karşı karşıya kalacaksınız’ gibi bir takım tehditler yapılıyor, bunların hiçbirisi gerçek değildir, gerçek dışıdır. Vatandaşlarımız böyle bir telefon geldiğinde en kısa süre içinde bunları gerek 112, 155 veyahut da 156 ihbar hatlarımızı aramak suretiyle bizim emniyet güçlerimize, gerek jandarmaya, gerek polise bildirsinler, biz de bunlarla ilgili gerektiğinde suçüstü yapıp, adli mercilere teslim edelim. Bu ülkemizde çok yaygın bir şekilde gerçekleşiyor ama arkadaşlarımız son 1 hafta içinde şu ana kadar 6 kişiyi yakaladık, 1 kişi kaçak, inşallah onu da bulup, adalete teslim ederiz” güvenlik güçlerimize Polis Memurlarımıza son günlerde yaptıkları bu başarılı görevler dolayısıyla teşekkür ediyorum, yaralanan arkadaşlarımıza acil şifalar diliyorum diyerek açıklamalarını tamamladı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir