Namuslu ve cesur gazetecilik örneği!

Haberde kamu yararı ve halkın çıkarı varsa her türlü bedeli ödeyerek o haberi yayınlamak ve halkın hakikate ulaşmasını sağlamak doğru, dürüst, cesur ve sorumlu gazeteciliğin bir gereği olduğunu, MİT Tırları haberiyle Aydınlık Gazetesi ve Genel Yayın Koordinatörü İlker Yücel kanıtlamıştı. Soruşturma kapsamında dün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına ifade everen Yücel, “bizi karanlık ilişkilerle haber yapanlarla asla yan yana getiremezler; kamu yararı varsa haber yapmaktan çekinmeyiz” dedi.

Amerikan BOP’nin gerçekleşmesi için Irak’tan sonra Suriye yangın yerine döndürüldü. Çıkarılan iç savaşın alevleri ülkemizi de etkiledi. Bu kapsamda Cumhuriyet Gazetesi’nin olaydan 15 ay sonra görüntüleri ilk defa kendilerinin yayımladığı iddiasıyla haberleştirdikleri, Adana ve Hatay’da 19 Ocak 2014 tarihinde durdurulan MİT’e ait TIR’ların içindeki mühimmat görüntülerini, habere ilişkin yayın yasağı gelmeden önce “İşte TIR’daki Cephane” başlığı ile Aydınlık duyurmuştu.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün MİT TIR’ları davasında yargılanmasının ardından haberle ilgili soruşturma açıldı.

Haberin yayımlandığı dönem Aydınlık Genel Yayın Yönetmeni olan Mustafa İlker Yücel, soruşturma kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan’a ifade verdi.

Esra Arus’un Aydınlık’taki haberine göre, Adana ve Hatay’da 19 Ocak 2014 tarihinde durdurulan MİT’e ait TIR’ların içindeki mühimmat görüntülerini habere ilişkin yayın yasağı gelmeden önce “İşte TIR’daki Cephane” başlığı ile duyuran, Cumhuriyet Gazetesi’nin olaydan 15 ay sonra görüntüleri ilk defa kendilerinin yayımladığını iddia ederek bir haber yaptığı olayla ilgili o dönem Aydınlık Genel yayın Koordinatörü İlker Yücel’in Cumhuriyet Başsavcılığına ifade verdi. İlker Savcıya, kamu yararı varsa yayınlamaktan çekinmeyiz” dedi.

ÖRGÜTÜN BAŞINDAN BERİ KARŞISINDAYIZ

Aydınlık’ın terör örgütü FETÖ ile hiçbir zaman yan yana getirilemeyeceğinin altını çizen Yücel, ifadesinde, “Biz FETÖ/PYD terör örgütünün başından beri karşısında, Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı tehdit oluşturduğunu gündemde tutan, yöneticileri bu örgütün kumpasları sonucu tutuklanan bir gazeteyiz. Vatanımızın birliği ve cumhuriyetimizin devamlılığı için, kamu sorumluluğumuzu yapmaya devam edeceğiz. Bu örgütle adımın anılmasını kabul etmeyiz” dedi.

BİZİ FETÖ İLE ASLA YAN YANA GETİRMEZLER

İfadenin ardından adliye önünde gazetecilere açıklama yapan Yücel, Suriye’nin bütünlüğü için haberin yayımladığını vurguladı. Yücel, “Başbakan Binali Yıldırım’ın, ‘Dışarıda ki dostlarımızı arttırmamız gerekiyor’ açıklamasının haberiydi aslında. Nasıl ABD’nin PKK’ya silah vermesine karşı tepki koyuyorsak, Türkiye Cumhuriyeti de komşu devletiyle savaşamaz. O dönem Aydınlık haberleri ile ısrarla buna dikkat çekti. Türkiye’de FETÖ ile mücadele konusunda Aydınlık kadar sicili temiz olan hiçbir kurum yok. O nedenle, bizi FETÖ ile yan yana getiremezler. Biz o zaman Suriye ile kardeşliği savunduk ve bunun haberini yaptık” diye konuştu.

Yücel, açıklamasına “yaptığımız haber kamu yararına hizmet ediyorsa bedelini gerekirse cezaevinde yatarak ödemeye hazırız” diyerek devam etti.

CESUR, DÜRÜST, HAKİKATÇİ GAZETECİ BAŞKA!

Oysa olayın cereyan edişinden 15 ay sonra olayı haberleştiren Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, o haberle ilgili ödül töreninde “gazeteciliği”yle övünürken, savcılık ifadesinde “ama önce Aydınlık yaptı” diyerek bir anda Aydınlık’ı hatırladı.

KAMU YARARI VARSA BEDELİNİ ÖDEYİP ‘ŞÜPHELİ’ OLMAK GÖREVİMİZDİR

İlker Yücel, ifadesini müteakiben Aydınlık’ta yazdığı başyazıda, MİT TIR’ları haberi nedeniyle savcılığa “şüpheli” olarak ifade verdiğini belirterek, “kamu yararı varsa bedelini göze alıp ‘şüpheli’ olmak görevimizdir” dedi. Bu görevden dolayı Amerikan çıkarları doğrultusunda “Suriye’yi bölme planlarını ilk günden teşhir ettikleri”ni, ABD’nin PKK’ye silah vermesine nasıl karşılarsa aynı şekilde Türkiye’nin

BİZDEN 15 AY SONRA YAPTIKLARI

HABERDEN ÖDÜL ALIRKEN ‘GAZETECİLİĞİYLE’ ÖVÜNEN

DÜNDAR SAVCILIKTA ‘AMA ÖNCE AYDINLIK YAPTI’ DİYEREK BİZİ HATIRLADI

Suriye’yi bölmek isteyen çetelere silah vermesine de karşı olduklarını vurgulayan Yücel, “MİT TIR’larını durdurulduktan 2 gün sonra haber yaptık. Can Dündar ise 15 ay sonra ‘ilk defa kendilerinin yayımladığını’ iddia ederek görüntüleri haberleştirdi. O haberden ödül alırken ‘gazeteciliğiyle’ övünen Dündar, savcılık ifadesinde ise ‘ama önce Aydınlık yaptı’ diyerek bir anda bizi hatırladı” dedi.

Yücel yazısını şöyle sürdürdü:

FETÖ, DÜNDAR’I 15 AY SONRA YÖNLENDİRDİ

“Açık ki FETÖ. Can Dündar’ı 15 ay sonra yönlendirdi. Aydınlık ise olguları dikkatle izlediği için tuzağa düşmedi. Doğruya gözünüzü kapatırsanız, gözlerinizi açtığınızda kendinizi başka bir ülkede bulursunuz.

“Sonuç: Dün Suriye’yi bölme planlarına karşı çıktık. Bugün de Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunmakta ısrar ediyoruz.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir