Dormofol faciası, “sağlıkta devrim”in değil darbe ve vurgunun işareti

Sağlık Bakanlığı’nın esrarengiz hale getirdiği Dormofol faciasının perde arkasını Veryansın TV öne çıkardı

Sağlık Bakanlığı’nın 81 ilin sağlık müdürlüklerine bir hafta önce (9 Ocak’ta) gönderdiği, Vem firmasına ait ölümlere sebep olduğu iddia edilen Dormofol anestezi ilacının toplatılmasına ve kullanılmamasına ilişkin çok acele içerikli yazının basına yansıması Türkiye’yi sarstı. Olayın kamuoyuna yansıyanın çok ötesinde büyüklük ve derinlik taşımaktadır.

Önce WhatsApp üzerinden Yeşilova’da yaşayan bir okurumuzun kısa uyarıcı bir yazısıyla haberdar olduğumuz Dormofol faciası, araştırdıkça ürkütücü büyüklüğü ve genişliği, bu tür olaylarda her zaman olduğu gibi yetkililerin olayın üstünü örtme ve failleri gizleme ve kollama çabaları gün gibi ortaya çıktı.

Bir yandan Vem firmasının sahipleri kimse onların korunma çabaları, diğer yandan sağlıkta piyasalaştırmanın sonuçlarının ortalığa saçılmasının yaratacağı sarsıntı yetkilileri korkuttu.

Sabahtan yaptığımız yayını kat be kat aşan yeni bilgiler olayın vahametini ortaya koymaya başladı.

Son olarak VeryansınTV’de yayınlanan bir yazı, bu konuda yeterince açıklık getirici…

KıvılcımHaber okuyucu ve izleyicilerinin bilgisi ve ilgisine VeryansınTV’nin “Dormofol faciasının bilinmeyenleri” başlıklı bu yazısını yayınlıyoruz.

İşte o yazı!

Başta gazeteciler olmak üzere olayın boyutlarını öğrenmeye çalıştılar ancak olayın derinliği ve boyutları konusunda başta Sağlık Bakanlığı yetkilileri olmak üzere somut bilgi verecek kimseye ulaşamadılar. Bu derece korkutucu bir olay karşısında hekimler, hastaneler, yetkililer adeta sus pus oldu… Üç beş kelime konuşanlar ise ‘aman benim adım duyulmasın’ diyerek adeta olayın ardındaki gizemi ve korkuyu deşifre ettiler. Bugün tarihi itibariyle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilacın ticari ismini ve üreten firmasını telaffuz etmeden, Propofol maddeli ilaç bir açıklama yaparak “İlaç Takip Sisteminde ilacı üretimden hastada kullanımına kadar takip eden bir sistemimiz var; bloklanmış ilacın hastaya verilmesi söz konusu olamaz; vatandaş rahat etsin” diyerek olayı bakanlık nezdinde kapatmaya çalıştı. Ancak durum bakan beyin ifadesi boyutunda olmadığı mutlak. Bakan beyin bir Sağlık Bakanı sorumluluğu ile şimdiye kadar bu ilacın verildiği hastalara ne olduğu ve bu vahim olayın sorumluluğu kime ait olduğuna dair bir açıklaması olmaması pes dedirtti. İyi de toplanacak kadar ayyuka çıkan bir olayda uzun zamandır kullanılan ilacın bu kadar ciddi olduğunu savladığı takip sisteminden nasıl kaçtığını sormak gerekmez mi?

FİRMANIN ADI NEDEN GİZLENİYOR?

Ancak adını açıklamaktan endişe eden başta anestezi uzmanları olmak üzere konuşanların verdikleri bilgiler korkutucu. Edinilen bilgilere göre orijinal ilacın tedarikçisinin ilacın satış fiyatlarının yüksekliğini bahane ederek ilacı piyasaden geniş oranda çekmesi olayın tetiğini çekmiş. Sağlk Bakanlığı başta Vem Firması olmak üzere ilacın üretim talimatını vermiş. Sağlık Bakanlığı’nın 81 İl Valiliğine çektiği uyarı yazısında Vem Firması’nın adı telaffuz edilmesine rağmen Vem Firmasının Resmi Sitesinde firmanın ürettiği ilaçlar arasında Dormofol yok. Ancak 2019 Türk İlaç Firması kodexinde Dormofol’un Vem İlaç Firmasına ait olduğu kaydedilmiş. Bakanın Vem İlaç Firması’nın adını telaffuz etmemesi ve bunun yanında firmanın sitesinde ürettikleri ilaçlar arasında Dormofol’un olmaması, olayın ardındaki gizemi derinleştirmekte.

KAÇ KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ BELLİ DEĞİL

Anestezi doktorlarının verdikleri bilgiler ise yenilir, yutulur değil. Anlaşıldığı üzere ilacın tüm Türkiye’de kullanımı başladıktan sonra Dormofol verilerek uyutulan hastalarda çok sayıda ani reaksiyonlar, allerjiler, yüksek ateş, bulantı, kusma, baş ağrısı ve ani ölümler gözlenmiş. Zaten olayın doğası gereği bu reaksiyon Isparta ve İstanbul ile sınırlanamaz. Ancak çoğu hekim böyle bir olayı tahayyül edemediği için ilaca bağlı komplikasyonlara farklı yakıştırmalar olmuş. Ancak sonunda gerçek anlaşılmış ve olanlar olmuş…

Anestezistler, Dormofol’un yağlı bir preparat olması nedeniyle içinde mikropların üremesi için ideal bir ortam olduğunu savlıyor. Üretim bandının veya sevk bandının bir yerinde gözden kaçan bir olay, bu vahim olaylara neden olmuş gibi görünüyor.

Bu olay yıllar sonra Türk Sağlık Sistemine Dormofol Faciası olarak geçebilir. Ancak Sağlık Bakanlığı, şu an itibariyle kaç kişinin öldüğü ya da komplikasyon geliştiğine dair ciddi bir bilgi paylaşmayacak gibi görünüyor. Bir facianın ev sahipliğini yapan Vem İlaç Firması’nın temsilcisinin tek bir cümle basın açıklaması yapmaması da enteresan.

Ülkenin sağlık sisteminde görünen şeyler, sağlıkta bir değişim olduğunu ancak bunun devrimden ziyade darbe olduğunu destekler boyutta. Gün geçmiyor ki sağlık sisteminde yeni bir skandal ortaya çıkmasın. Sağlık gibi toplumsal hassasiyetin zirve yaptığı bir konuda bu boyutta aymazlık öyle kolayca kapatılamaz…

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.