“Düden’e ihanet etmeyin!”

Ormanları, suları ve yaşamı korumak için çırpınırken vahşi bir cinayetle Mayıs 2017’de Finike’deki dağ evinde eşi Aysin Büyüknohutçu ile birlikte katledilen Ali Ulvi Büyüknohutçu bundan tam 11 yıl önce Antalya Düden Çayı’ndaki kirlilik hakkında yetkilileri uyarmış, önlem alınmasını istemişti.

Bugün Düden Çayındaki kirlilik yüzünden balık ölümlerini, çayın köpürerek akmasını, denize kadar ulaşan kirliliği konuşuyoruz. Yetkili kurumlar bir kaç firmaya ceza kesildiğini, işletmelerin kapatıldığını açıklıyor ancak Düden’deki kirlilik tamamen giderilebilmiş değil.

Düden Çayı’nı beslendiği kaynak, Döşemealtı ilçesi sınırlarında bulunan Kırkgöz su kaynakları. Havzanın yeraltı su sistemleri Bucak sınırındaki Kestel bölgesi ile Korkuteli Çayı havzasına kadar uzanıyor.

Antalya’da uzun yıllar çevre sorunları başta olmak üzere tüketici hakları vb. konulardaki sorunların çözümü için çaba harcayan Ali Ulvi Büyüknohutçu dostumuz, 28 Mayıs 2010 tarihinde Biyomühendis-Yazar Hüseyin Çağlar İnce arkadaşımızın hazırlayıp sunduğu ve Akdeniz TV’de yayımlanan ‘Havadan-Sudan’ adlı programda Düden Çayı’nın o dönem Organize Sanayi’nin atıklarıyla kirletildiğini anlatıyor.

Organize Sanayinin atıklarının ön arıtma işleminden geçirildikten sonra belediye sınırına kadar bir kalan ile getirdiğini kaydeden Büyüknohutçu, buradan Hurma’daki arıtma tesisine kadar atık suların iletilmesi konusundaki sorumluluğun ASAT’ın sorumluluğunda olduğu için o dönem bu altyapı işinin yerine getirilmediğini ve bu nedenden dolayı atık suların önce yeraltına deşarj edildiğini anlatıyor. Alt havzada yer alan Duraliler su kaynaklarında ağır metallerin tespit edilerek yeraltına atık su verilmesinin yasaklanması üzerine ise Organize Sanayi’nin atık sularının bu kez de Düden Çayına giden kanallardan birine deşarj edildiği konusunda uyaran Büyüknohutçu: “Bu Düden’e ihanettir” diyor.

Düden Çayındaki kirlilik kaynaklarının havzanın bütününde aranması ve tarımsal zehirlerden evsel ve sanayi atıklarına kadar birçok başlık altında kentin en önemli can damarlarından biri olan Kırkgöz ve Düden kaynaklarının korunması hayati önemde.

Ali Ulvi Büyüknohutçu bugün artık içindeki zehri kusan bir su kaynağı ve kentin karstik su sistemleri hakkında 11 yıl öncesinden sesleniyor: “Düden’e ihanet etmeyin!”

Bugün Düden’deki kirlilik konusunda çalışmalar yürüttüklerini bildiğimiz yetkililere de Büyüknohutçu’nun geçmişte aktardığı uyarı dolu ayrıntıları izlemelerini ve konunun bu yönüne de dikkat etmelerini öneriyoruz.

Büyüknohutçu’nun Düden Çayındaki kirlilik ve bölgenin karstik sus sistemleri hakkında dikkat çekici uyarılarda bulunduğu arşiv programı:

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir