Efsanevi Türk Hükümdarı Alp Er Tunga’nın mezarı bulundu

Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Necati Demir, Alp Er Tunga’nın mezarını bulduğunu duyurdu. Mezarın Özbekistan sınırları içinde bulunan tarihi şehir Buhara’da olduğunu bildirdi.

7’inci yüzyılda yaşamış, Orta Asya yaşayan bütün Türk boylarını bir çatı altında toplayarak güçlü bir devlet kuran ve Kafkasları aşarak Anadolu, Suriye ve Mısır’ı ele geçiren ve Saka devletini kuran, bütün hayatını savaşlarla geçiren, İran hükümdarı Keyhüsrev tarafından hileyle öldürüldüğünde “Alp Er Tunga öldi mü, Esiz ajun kaldı mı…” şeklinde arkasından sagular yazılan efsanevi Türk Hakanı Alp Er Tunga’nın mezarını Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Necati Demir bulduğunu açıkladı.

Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Necati Demir, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile Alp Er Tunga’nın mezarını bulduğunu duyurdu.

Demir, mezarın Orta Asya’nın en eski yerleşim bölgelerinden olan ve günümüzde Özbekistan sınırları içinde bulunan tarihî şehir Buhara’da olduğunu bildirdi.

“TÜRK DÜNYASINA SELAM OLSUN”

Prof. Dr. Demir haberi, “Türk dünyasına saygı ile duyurumuzdur” diyerek paylaşırken “Türklüğün ortak atası Alp Er Tunga’nın mezarı Buhara’da tarafımca bulunmuştur. Ayrıntılı bilgiler önümüzdeki günlerde… Türk dünyasına selam olsun…” ifadelerini kullandı.

Aşağıdaki haberler de ilginizi çekebilir.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir