Eğim Sen paneline, İstiklal Marşı saygı duruşu damga vurdu

Belediye Sergi ve Konferans Salonu’nda Eğitim Sen Burdur Temsilciliği ile Burdur Belediyesi’nin ortak düzenledikleri “Laik Eğitim Paneli”ne, İstiklal Marşı’nın okunmaması ve şehitlere saygı duruşunun yapılmamasıyla soru-cevap bölümündeki Burdur Belediyesi ve CHP eleştirileri damga vurdu.

Belediye Sergi ve Konferans Salonu’nda Eğitim Sen Burdur Temsilciliği ile Burdur Belediyesi’nin ortak düzenledikleri Birgün Yazarı Akademisyen Fatih Yaşlı, Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan ile CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem’in konuşmacı olarak katıldığı “Laik Eğitim Paneli”ne,  İstiklal Marşı’nın okunmaması ve şehitlere saygı duruşunun yapılmamasıyla sonunda soru-cevap bölümünde bu saygısızlığın ve Burdur Belediyesi ile CHP eleştirileri damga vurdu.

Konuşmacı Milletvekili Eren Erdem, Genel Başkan Feray Aytekin Aydoğan ve yazar-akademisyen Fatih Yaşlı’nın böyle toplantı ve panellerde herkesin alışkın olduğu usullere aykırı olarak, İstiklal Marşı söylenmeden, Atatürk ve şehitlere saygı duruşu yapılmadan masalarına geçip doğrudan doğruya konuşmaya başlamaları yadırgandı ve dinleyiciler arasında homurdanmalara sebep oldu.

ZEYTİN DALI HAREKATI’NIN  ABD’YE KARŞI YAPILDIĞI UYDURMA ŞEYLERDİR

İlk söz verilen Birgün yazarı ve akademisyen Fatih Yaşlı, “memleketin içinden geçtiğimiz zor ve insanların konuşmaktan korktuğu, çekindiği bu karanlık günlerde böyle bir panel düzenlemenin önemli olduğu”nu belirterek, ülkenin bir rejim değişikliği geçirdiğini ileri sürdü. Bu rejimin bir yandan tek adamlığa dayalı olması diğer yandan piyasacı olması ayırdedici özelliklerini oluşturduğunu iddia etti. Türkiye Cumhuriyeti devletinin Anayasasında “laik demokratik Cumhuriyet” yazılı olduğunu ancak hiç kimsenin bugün Türkiye’de laikliğin bulunduğunu söyleyemeyeceğini belirten Yaşlı, dinsel içerikli bir devletin kurulmaya çalışıldığını vurguladı. Türkiye’nin ABD emperyalizmiyle savaştığı gerçeğine “uydurma şeyler” diyen Yaşlı, Mehmetçiğin Afrin’deki ABD’nin “kara gücüm” dediği YPG/PKK ile ölümüne savaştığı, vatan savaşı verdiği Zeytin Dalı Harekâtı’na “uydurma şeyler” şeklinde uydurmada bulunarak, “Türkiye tarihinde ülkeyi emperyalist güçlere bu kadar bağlayan başkan bir iktidar yoktur” diyerek geçmiş defterlerin yaprakları arasında gezinmekten hoşlandığını, somut gerçekleri geçmiş duruma bakarak açıklamanın dayanılmaz zayıflığına ve zavallılığına gömüldü. Yaşlı şöyle konuştu: “80 yıllık tarihin en işbirlikçi, emperyalizmle en iyi geçinen, ABD’den ve Batı’dan gelen talimatları harfi harfine uygulayan adeta tek hükümetidir bu iktidar.” Bu iddiasına Şeker Fabrikalarının özelleştirilme girişimini kanıt olarak gösteren Yaşlı, ülkede dinselleşmenin yoğunlaştığını, bunun özellikle eğitim alanında yoğun olarak uygulandığını, laikliğin yokedildiğini, laiklik söyleminden kaçınan bir siyasetin Türkiye’de gerçek anlamda iktidarla hesaplaşma şansının olmadığını belirterek, “yanımızda CHP’li vekil var. Bugün CHP yönetiminin –Eren Bey için söylemiyorum tabii- özellikle laiklik söyleminden kaçtığını, laikliğin ne kadar önemli olduğunu topluma anlatmaktan kaçtığını görüyoruz” dedi.

KÜLTÜREL HEGEMONYA KURARSAK BAŞARILI OLURUZ

CHP Milletvekili Eren Erdem, bir siyasi iktidarla mücadele etmediklerini, AKP’nin bir siyasi iktidar olmadığını, onun bir “kültürel hegemonya” olduğunu vurgulayarak, solcuların da “kültürel hegemonya” kurmaları halinde başarılı olacaklarının altını çizdi.

TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELİĞİNDEN İHRAÇ EDİLMİŞ ÖĞRETMENLERİ SAVUNDU

Fakir Baykurt’un sözüne atıfta bulunarak, mücadelelerinin “mutsuz kitlelerin mutlu öğretmenleri olmayı reddetme” mücadelesi olduğunu belirterek başladığı konuşmasında Eğitim Sen Genel Başkanı Genel Başkan Feray Aytekin Aydoğan, “TÖS’ün, TÖBDER’in her darbe döneminde ödediği bedeller şimdi de Eğitim Sen’e ödetilmek istenmektedir” dedi.  Terör örgütü üyeliği ya da terör örgütü propagandası yapmak, yardım ve yataklık yapmaktan tutuklanan, ihraç edilen öğretmenleri kastederek “10 binlerce darbeye fiilen karışan asker ve polis toplamından daha fazla eğitim emekçisi ihraç edildi” diye konuşarak, “bu mücadeleye ısrarla ve inatla devam edeceğiz” dedi. AKP Hükümeti’nin eğitimi dinselleştirdiğini, laik eğitimi bertaraf ettiğini ifade ederek, bütün okulların imamhatipleştirilmek istediğinin altını çizdi.

EĞİTİM SEN, 4+4+4 YASASI’YLA MÜCADELE EDEN TEK SENDİKADIR

Laik eğitimin yok edilmesine, 4+4+4 yasası çıktığından beri bu modele karşı polis copuna ve gazına rağmen mücadele eden tek eğitim sendikası olduklarını belirtti.

Soru-cevap bölümünde söz alan vatandaşlar İstiklal Marşı’nın söylenmemesini ve saygı duruşunun yapılmamasını eleştirdi. Belediye memurları arasındaki sendikal rekabette, tıpkı eğitim alanında olan Eğitim İş-Eğitim Sen kapışması gibi TümBelSen-TümYerelSen rekabetinde Tüm Yerel Sen’in başarılı çıkmasını sorgulayan bir vatandaş, “Belediye’de TümBelSen’in üye sayısı neden 10’a düştü” diye sorarak, Belediye’nin Ramazan yemeklerine devam edip etmeyeceğini sordu.

İSTİKLAL MARŞI OKUNMASI, EVLATLARIMIZI

KATLETMİŞ 60’LARIN, 70’LERİN VATAN CEPHESİ İŞİDİR

İstiklal Marşı’nın okunmadığı eleştirisine verdiği cevapta Aydoğan, “İstiklal Marşı da, Atatürk de bu ülkenin ortak değerleridir. Ama biz ne görüyoruz; Atatürkçülük adı altında 60’ların Vatan Cephesi’ni kuranları, 70’lerin devrimcileri, sosyal demokratları katledenleri, -çocuklarımızı katletti o cephe; bizim annelerimizi, yakınlarımızı katletti- 80 darbesinden sonra katledilenler yeni cephe kurdular. O cepheye her türlü gücü verenler, Atatürkçülük adı altında verenlerden olmayacağız. Bizim yaptığımız iş bellidir. Ortak değerlerimize sahip çıkmanın en temel noktası mücadele etmektir. Tekrar ve tekrar söylüyorum; laik eğitim mücadelesi bu topraklarda veren tek sendikayız. İhraçlarına da, KHK’larına da, baskılarına da OHAL’lerine rağmen vermeye devam edeceğiz. İstiklal Marşı üzerinden bir saldırı yerine destek verilmesini istiyorum” dedi.

V;İDEO-1

VİDEO-2

VİDEO-3

VİDEO-4

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir