Elektrik tüketicisine müjde!

Elektrik tüketiminde Kayıp

Kaçaktan Sonra 5 Kalemde Alınan “Haraç” Geri Alınabilecek

Türkiye’de 24 Ocak Kararlarıyla birlikte, 12 Eylül faşizminin sopası eşliğinde özelleştirmeler başladı. Türkiye ekonomisi etini satmaya yöneldi, yani fahişeleştirildi. Ülkede, uluslararası ekonomiyle bütünleştirilme programı uygulanmaya başlandı. Türkiye, böylece 19’uncu yüzyılın vahşi kapitalizminin cehennemine döndü. Bu süreç AKP iktidarıyla birlikte zirveye tırmandı. Uygulanan tüketim ve borçlanma ekonomisinin talana ve vurguna dayanan vahşi ve insanlık dışı kurallarının yarattığı cehennemde tüketicileri koruyucu tedbirler alması gereken devlet işlevselliğini kaybetti. Bu kapsamda yazılı bir açıklama yapan Burdur Tüketicileri Koruma Derneği (BURTÜKODER) Başkanı Kemal Arslan, bu boşluğun tüketici derneklerince doldurulmaya çalışıldığını ileri sürerek, bir yanda mali sermayenin vurgunlarına karşı mücadele ederken diğer yandan da elektrik firmalarının “haraç” seviyelerindeki vurgunlarına karşı tüketicileri korumaya çalıştıklarını belirti ve kayıp kaçaktan sonra elektrik tüketiminde firmaların 5 vurgununu daha geri almaya başladıklarını vurguladı.

Burdur Tüketicileri Koruma Derneği (BURTÜKODER) Başkanı Kemal Arslan, ülkede 19’ncu yüzyılın vahşi kapitalizminin uygulandığını, tüketim ve borçlanma ekonomisinin talana, vurguna dayanan vahşi kurallarının oluşturduğu cehennemde devletin hiçbir koruyucu düzenleme yapmadığını ileri sürerek, tüketici derneklerinin bu boşluğu karınca kararınca doldurmaya çaba gösterdiğini belirtti. “Tüketici derneklerimiz bir taraftan suyu bir gelir kaynağı gören ‘sakat’ anlayış sahibi belediyelerle boğazlaşırken, diğer taraftan halkın bahşiş olarak ikram edildiği özelleştirilen kurumlarla mücadeleyi sürdürmeye çalışmaktadır” diyen Arslan, “TEDAŞ’ın özelleştirilmesiyle yaşanan sıkıntılar her gün yeni bir cephe ve yeni bir mücadele hattını beraberinde getirmektedir” diye değerlendirmede bulundu.

Arslan açıklamasını şöyle sürdürdü:

KAYIP KAÇAKTAN SONRA İLETİM,

OKUMA, PSH VE DAĞITIM BEDELLERİNİ DE GERİ ALINMAYA BAŞLANDI

“Tüketicilerimizden haksız biçimde alınan Kayıp-Kaçak bedellerinin yanısıra İletim Bedeli, Okuma Bedeli, PSH Bedeli, Dağıtım Bedeli adıyla alınan 5 kalem HARAÇ ı geri almayı başarmış bulunmaktayız. Elektrik tüketimindeki kazanımlar sadece konutları kapsamakta iken verdiğimiz mücadele sonucu ticari işletmeler, tarımsal faaliyetler ve sanayi kuruluşlarını da kapsayacak biçimde genişlemiştir. Artık, elektrik tüketen herkes ödemiş olduğu ‘haraç’ları geri alabilecektir.

“Yapılması gereken tek şey Derneğimizden destek almaktır.

“Aksi halde Dimyat’a pirince giderken evde ki bulgurdan olabilirsiniz!”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir