Emekli zamlardan şaşkına döndü!

Yeni tip Koronavirüs (Kovid19) salgınıyla alevlenen ekonomik krizden esas vurgunu yiyen emekli kitlesinin aşağı ve orta kesimi fiyat artışlarından başı döndü, aybaşını iyice getiremez oldu. Bu kapsamda yazılı bir açıklama yapan Türk Emekli Sen Başkanı Osman Özdemir, TÜİK’in açıkladığı yüzde 14,6’lık yılsonu enflasyonuna göre aldıkları farkla maaşlarına yalnızca yüzde 7,36 artış yapılan emeklilerin yaşadığı ekonomik sıkıntılara ve hali perişanlarına dikkat çekerek, “gıda fiyatlarına gelen artışlarla şaşkına döndük. Asgari ücret oranında artış istiyoruz” dedi.

Aydınlık’ın haberine göre, Türk Emekli-Sen Genel Başkanı Osman Özdemir, emeklilerin yaşadığı ekonomik sıkıntılara dikkat çekti. Özdemir, yılsonu itibarıyla enflasyonun TÜİK’e göre yüzde 14,6 olduğunu fakat emeklilere yüzde 7.36 zam yapıldığını belirterek, mutfak enflasyonuna vurgu yaptı.

ZAMLARDAN ŞAŞKINA DÖNDÜK

Temel gıda ürünlerinde yüksek artışların yaşandığını belirten Özdemir, “Zamlardan şaşkına döndük” dedi:

Özdemir, “zeytinyağının kilosu 40 TL oldu, yapılan zam yüzde 60; ayçiçek yağını kilosu 20 TL oldu, yapılan zam yüzde 80; sebze ve meyvenin kilosu 6 TL oldu, yapılan zam yüzde 50, zeytinin kilosu 40 TL oldu yapılan zam yüzde 67, peynirin kilosu 50 TL oldu yapılan zam yüzde 40. Gıda maddelerinde ana harcama kalemlerine yüzde 40’ın üzerinde zam yapılmasına rağmen yine TÜİK’e göre gıda da ortalama enflasyon yüzde 20.61. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG’a) göre yüzde 36.72. Enflasyon en büyük darbeyi emeklinin mutfağına vurdu. Zamlardan şaşkına döndük” diye konuştu.

EMEKLİYE BU REVA GÖRÜLEMEZ

“Enflasyonun yüzde 14,6 olduğu, asgari ücrete yüzde 21,6 oranında zam yapıldığı bir ortamda emekli maaşlarına yüzde 7.36 zam yapılması, asla kabul edilemez” diyen Özdemir, “emeklinin hiçbir yan geliri yoktur; evi yoktur, arabası yoktur. Faturalarına, pazar parasına yetmeyen maaşı ile torunlarına karşı mahcup, evdeşine karşı boynu bükük; bayramları bile unutmuştur. Bunca yıl ülkesine şerefle ve sadakatle hizmet etmiş emekliye bu reva görülemez. Toplumun önderleri, aksakalları bu kadar hor görülemez. Ömrünün kalan günlerinde insanca yaşayacak bir gelir standardına kavuşturmak; kamu kaynaklarını dağıtanların sadakası değildir. Analarının ak sütü gibi helal olan geçimliğini emekliden esirgeyemezsiniz” diye konuştu.

ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL

Son on yılda emeklilere verilen zammın asgari ücret kadar dahi olmadığına, hatta asgari ücretin en az emekli maaşından daha fazla olduğuna dikkat çeken Özdemir sözlerine, “asgari ücretli baz alınarak bir beklenti ve kıyaslama yapmıyoruz. Ancak bugün asgari ücret 3 bin seviyesine bile çıkarılmazken emekli aleyhine bir gerilemeyi ise anlamak mümkün değildir. Bu sebeple en azından asgari ücrete yapılan zam kadar zam istiyoruz. Buna bile razı olmayı; öğrenilmiş çaresizlik olarak iliklerimize kadar hissediyoruz!” şeklinde son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir