Encümen üyesinden Belediye Başkanına ithamlar

İyi Parti Burdur Belediye Meclis ve Encümen üyesi Mehmet Yavuz Kaya İstasyon Park’ta düzenlediği basın toplantısında Encümen’de Belediye gayrimenkul kiraları konusundaki olumsuz tutumu sebebiyle Belediye kiracısı esnaflar arasında kendisi aleyhinde kışkırtma yaptığını iddia ettiği ve adını açıklamadığı bir Meclis üyesi ile Başkan Ercengiz’i hedef aldı. Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurunda bulunacağını ifade etti.

Meclis’te tek oyu olduğu halde o dönemde CHP Meclis Grubu içinde varolan huzursuzluk ve anlaşmazlıklardan faydalanarak Encümen üyeliğine seçilen ve Encümen toplantılarında muhalefet etme ve muhalefet şerhi koymakla ünlü olduğu belirtilen İyi Parti Meclis üyesi Mehmet Yavuz Kaya, Encümen’de Belediye gayrimenkullerinin kiralanama süreleri huşundaki tartışmalar ve anlaşmazlıklar sebebiyle kendisinin hedef alındığını, Belediye kiracısı esnaf arasında kendisine yönelik kışkırtma yapıldığı iddiasıyla bir basın toplantısı düzenledi.

İşte Kaya’nın basın açıklaması!

“BELEDİYE GAYRİMENKUL KİRALARI HAKKINDA

Değerli Basın Mensupları

Öncelikle Belediyeye ait işyerlerinde kiracı olarak oturan dürüst esnafın mağdur olmasını 33 yıllık bir esnaf olarak istemem. Bunun böyle bilinmesini istiyorum. Belediye işyerlerinde koşulları sağlayan her ticaret erbabı değil 3 yıl, 5-10 sene gibi daha uzun süreli oturabilir.

Değerli basın mensupları,

Şahsımı hedef gösteren bir meclis üyesi, esnafları dolaşarak şikayet etmiş, daha da ileri giderek burada bahsetmek istemediğim olaylara sebep olmuştur. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz düzenlediği kahvaltılı toplantıda, gerçeklere aykırı bilgiler verip adımı zikrederek Belediye kiracısı Esnaflara şahsımı hedef göstermiştir.

Belediye Encümeni gayrimenkulleri 3 yıllığına kiralama yetkisine sahiptir. Bu süreyi dolduran esnafların kiraları Encümen kararı ile 1’er yıl uzatılmakta, Sayıştay Denetçileri de bu işlemi usulsüz bulmuşlardır. Ben de esnafın daha uzun süreli oturmasına imkân sağlanması için meclise önerge verdim, CHP’li Başkan Mecliste verdiğim önergenin görüşülmesini istememiştir.

Değerli basın mensupları, Encümen 7 üyeden oluşur, benim 1 oyum bulunmaktadır. Toplantıda kararlar oy çokluğu ile alınır ve uygulanır. Başkan 6 oy ile kabul edilen kararları uygulama özgürlüğüne sahiptir. Benim açıdan herhangi bir sorun yoktur. Kararları uygulamak istemeyen Başkan Encümen ile Meclis yetkilerini birbirine karıştırmaktadır. Ben yasalar karşısında doğruları savunurken kendisi gülünç duruma düşmektedir.

Şahsımın encümen üyesi seçilmesi ve sonrasında uygun bulmadığım kararlara itiraz şerhi koymamdan rahatsız olan Başkanın, hasmane tutum içerisinde kendi partisinde yaşadığı sorunlar, uyumsuzluk, siyasi tükenmişlik, çaresizlik, sonucu başarısızlıklarına kılıf arama çabaları olarak değerlendiriyorum. Esnaflara karşı beni kışkırtan Belediye Başkanı hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağım.

İsteyen her vatandaş 3 yıldan daha fazla süreli olarak Belediye İşyerlerini kiralayabilir. Belediye Kanununda bunun yöntemi belirtilmiştir. Bunun yetkisi de Meclistedir. Mecliste de kullanacağım oy evet oyudur. Tüm Halkımızın Mübarek Kurban Bayramını Kutluyor İyi Bayramlar Diliyorum.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir