Ercengiz’den kapsayıcı, şümullü bir 24 Kasım gecesi

Burdur, uzun zamandır tef gibi gerilmiş olan toplumumuzun ve emekli öğretmenlerimizin görmediği, yaşamadığı ancak özlediği eskiyle yeninin birlik ve beraberlik, barış içinde olduğu, birbirini ötekileştirmediği, eskiyle yeninin birbirinin devamı olduğu anlayışı içinde düzenlenmiş bir 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne sahne oldu. Son 5 Vali’nin yapamadığını Vali Arslantaş gerçekleştirdi; 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne katıldı. Önceki Başkan Sebahattin Akkaya da Öğretmenler Günü’nün konuğuydu. Vali Arslantaş, “burada biz biyeyiz, biraz acı konuşuyorum, çok doluyum” diyerek eğitimin hali perişanını ortaya koyarak emekli öğretmenler üzerinden çalışan öğretmenlere yüklendi.

Tüm dünyayı hala pençesinde tutan yeni tip Coronavirüs (Covid19) salgınının gölgesinde ama son 10 yıl içinde görülmemiş ancak özlenen ilklere sahne olan bir 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlandı.

Öğretmenler Günü Programı’na Burdur Valisi Ali Arslantaş, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, önceki Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, İYİ Parti İl Başkanı Faruk Erkan, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, Belediye Meclis üyeleri ve emekli öğretmenler katıldı.  

Gecenin açılışını “Dünyanın Bütün Çiçekleri” adlı şiirini, kendine has duyarlı tarzıyla duygulu bir şekilde okuyan emekli öğretmen Ersin Kaplan yaptı.

DÜNYANIN BÜTÜN ÇİÇEKLERİ

Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum
Bütün çiçeklerini getirin buraya,
Öğrencilerimi getirin, getirin buraya,
Kaya diplerinde açmış çiğdemlere benzer
Bütün köy çocuklarını getirin buraya,
Son bir ders vereceğim onlara,
Son şarkımı söyleyeceğim,
Getirin, getirin…ve sonra öleceğim. (DEVAMI…)

Ardından Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz günün anlam ve önemi üzerine bir konuşma yaptı.

Daha sonra önceki Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya konuşmasın ı yaptı.

Son olarak Burdur Valisi Ali Arslantaş, günün anlam ve öneminin bam teline parmak basan, eğitimin yerlerde sürünen hali perişanını anlatan, emekli öretmenle üzerinden çalışan öğretmenlere yüklenen anlamlı bir konuşma yaptı.

Vali Arslantaş, eğitimin mevcut durumunu rakamlar üzerinde ortaya koyarak dünün emekli öğretmenlerin, bugünün ise kendilerinin eseri olduğunu belirterek, “Gömleğin ilk düğmesini doğru iliklersek onsan sonrakilerin doğru gideceğine inanıyorum. Onun için anaokulundan başlamak üzere yeni bir eğitim seferberliği başlatmamız gerektiğine inanıyorum. Bunda sizin, bizim, başkanımın, hepimizin kabahati var. Toparlamamız gerekiyor. Niçin bunca yıldır iki Nobel alan bilim adamı alan çıkardık diyoruz. Üniversitelerimizde 23 bin profesörümüz var bu arada. Birazcık doluyum. Hepinizin gününü tebrik ediyorum. Muhabbetle selamlıyorum efendim” diye konuştu.

Daha sonra eğlence bölümüne geçildi.

Yemekler yendi.

Müzik dinlendi.

Dansedildi.

Ardından program son buldu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.