Vali Arslantaş, emekli öğretmenler üzerinden çalışan öğretmenlere sert çıktı

Öğretmenler Günü’ne Vali Arslantaş’ın konuşması damga vurdu

Burdur Belediyesi’nin düzenlediği 24 Kasım geleneksel Öğretmenler Günü gecesine Burdur Valisi Ali Arslantaş’ın konuşması damga vurdu. Geceye katılarak Burdur’un son 10 yılında bir ilke imza attığı gibi, yaptığı konuşmada emekli öğretmenler üzerinden bir zamanlar ilklere ve birinciliklere imza atan Burdur eğitiminin yerlerde sürünen hali perişanına değinerek çalışan öğretmenlere yüklendi. Vali Arslantaş, sınava giren çocuklarımızın aldıkları puanların iç açıcı olmadığı ifade ederek, “hal ve gidiş iyi görünmüyor” dedi.

Dün 24 Kasım Öğretmenler Günü’ydü.

Büyük ve devrimci lider, müstesna devlet adamı, yenilmez komutan, Mazlum Milletlerin meşalesi Mustafa Kemal Atatürk’e Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği’nin tevdi edildiği gün olan 24 Kasım Öğretmenler Günü salgının gölgesinde kutlandı.

Geceye Burdur Valisi Ali Arslantaş’ın konuşması damga vurdu.

Vali Arslantaş, bir zamanlar birincilikler ve ilkler yatağı olan Burdur Eğitiminin içler acısı durumunu masaya yatırdı ve emekli öğretmenler üzerinden çalışan öğretmenlere yüklendi.

“HAL VE GİDİŞ İYİ GÖRÜNMÜYOR”

“Durum ne diye, biraz rakamlara baktım, ben inanıyorum, sayamazsanız yönetemezsiniz” diyen Vali Arslantaş, sınava giren öğrencilerin aldıkları kötü puanlara değinerek, “öğretmen olmak üzere sınava giriyor çocuklarımız, üniversiteyi bitirdikten sonra, oradaki neticelere baktım, öğretmen olmak isteyen çocuklarımızın -50 soru üzerinden konuşuyorum- Türkçe’nin sadece 32 tanesini ortalama yapabildiklerini gördüm, kendi konuştuğu, yazdığı, hayatını devam ettirdiği dilin sadece 32 tanesini yapabildiğini gördüm. İngilizce öğretmen olmak isteyenler 27 tanesini yapıyor. Fizik 15, kimya 16, biyoloji 17, matematik maalesef 9… Hal ve gidiş çok iyi görünmüyor” diye konuştu.

Vali Arslantaş şu ifadelere yer verdi:

ÇALIŞAN ÖĞRETMENLER, “YENİ BİR ŞEY VERMİYOR”; DERS ZİLİ ÇALAR ÇALMAZ “ÖĞRENCİDEN ÖNCE KENDİSİ ARABAYA BİNİYOR”

 “Devam eden öğretmenlere uzaktan izlemeyi de severim- öğretmen arabaya biniyor, öğrenci okulu terketmeden kornaya basıyor, birlikte geldiği arkadaşları çağırıyor. Bir an önce gitmek istiyor. Ya da hepiniz bilirsiniz, çizelgelerimiz vardır, ders programız var, müfredatımız var, o müfredatın arkasına sığınıp yeni bir şey vermiyor.”

“BİZ BİZE OLDUĞUMUZ İÇİN BİRAZCIK ACI KONUŞUYORUM”

“Yeniden anaokulundan başlamak üzere bir seferberlik yapmak gerekiyor” ifadelerini kullanan Vali Arslantaş, emekli öğretmenlere “Eski nesil sizin eseriniz. Bu nesil de maalesef bizim eserimiz. Biz bize olduğumuz için birazcık acı konuşuyorum” dedi. “Gömleğin ilk düğmesini doğru iliklersek onsan sonrakilerin doğru gideceğine inanıyorum” şeklinde konuşan Vali Arslantaş, “Onun için anaokulundan başlamak üzere yeni bir eğitim seferberliği başlatmamız gerektiğine inanıyorum. Bunda sizin, bizim, başkanımın, hepimizin kabahati var” değerlendirmesinde bulundu.

“NİÇİN BUNCA YIL 2 NOBEL ALAN BİLİŞM ADAMI ÇIKARABİLDİK?”        

Vali Arslantaş sözlerine, “Toparlamamız gerekiyor. Niçin bunca yıldır iki Nobel alan bilim adamı alan çıkardık diyoruz. Üniversitelerimizde 23 bin profesörümüz var bu arada. Birazcık doluyum. Hepinizin gününü tebrik ediyorum. Muhabbetle selamlıyorum efendim” diyerek son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.