Erdoğan’a hakaretten rekor ceza aldı

Van’da sosyal medyada yaptığı bir paylaşımda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla hakkında dava açılan bir vatandaşa rekor ceza verildi.

Van’da yaşayan Burhan Borak’a sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlamasıyla 12 yıl 3 ay ceza verildi. Borak’ın avukatı Cihat Durmaz cezanın ‘rekor’ olduğunu söyledi.

HalkTV’nin haberine göre, Van’da yaşayan Burhan Borak adlı yurttaşın 2014 yılında sosyal medyada yaptığı 7 paylaşım nedeniyle “Cumhurbaşkanı’na hakaret” davası açıldı. Van 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, mahkeme Borak’ın yaptığı her bir paylaşımı için 1 yıl 9 ay olmak üzere toplam 12 yıl 3 ay ceza verdi. Mahkeme ayrıca hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve cezanın ertelenmesi hükümlerini ise uygulamadı.

Cezayı “rekor” olarak yorumlayan Avukat Cihat Durmaz, “buna benzer emsal dosyalarda zincirleme hükümler uygulanarak bir sanığa en fazla 2 yıl ceza verildiğini biliyoruz” dedi. 12 yıl 3 ay hapis cezası alan Burhan Borak, yaptığı tüm paylaşımlarının düşünce ve ifade özgürlüğü ile ilgili olduğunu söyleyerek, “ama bunu farklı değerlendirip çok ağır bir ceza vermeleri kabul edilebilecek bir şey değildir. Bu kararı veren hâkim ve savcılara soruyorum; vicdanen rahat mısınız? Yoksa bu kararı baskı altında mı veriyorsunuz? Yargının bağımsız olmadığı ülkede bu tür cezalar sürpriz olmuyor. Verilen cezayla ilgili bir üst mahkemeye temyiz başvurusu yapacağız. Umarım adalet yerini bulur. Bu cezanın bozulmasını istiyorum” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir