Esnaf, salgında sosyal güvenliği de kaybetti

Sosyal medyaya da yansıyan yeni bir gelişme toplumda ürperti yarattı. Bir süredir devam eden ve bir yıla yakın süredir süren toplumun üzerine bir kâbus gibi çöken Kovid19 salgınının kamçılayarak şiddetlendirdiği ekonomik krizin altında kalan esnafın sosyal güvenliğini de kaybederek sağlık sisteminden yararlanamaz hale geldiği artık saklanamaz bir gerçek olarak ortaya çıkmaya başladı. Sosyal medyaya yansıyan gelişme, BağKur primlerini yatıramayan esnafın hastanelerde sağlık hizmetini parayla almaya başlamasıdır. Bu kapsamda esnaf hastanede pirim ücretinin 6 liradan 53 liraya yükseldiğinden şikâyet etmektedir.

Salgın, ekonomik krize pik yaptırdı.

Salgın, esnafa dükkânını açtırtmıyor.

On binlerce işyeri kapandı.

Açık olanlarda da müşteri yok, durgunluk var.

Sıradan bir işyerinin kirası binlerce lira tutuyor.

Yani 500 liralık kira yardımı da çare değil.

Bu şartlarda esnaf BağKur primini ödeyemeyince sosyal güvenlikten de mahrum kaldı.

Paran kadar sağlık gittikçe yaygınlaşıyor.

Bu gelişmeye bir örnek Süleyman Seçer oldu.

NOT: Seçer’in paylaşımın a giderek yorumları okuyunuz. Gerçeği daha iyi kavrarsınız.

Kantinci ve İYİ Parti eski Merkez İlçe Başkanı Süleyman Seçer, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, BağKur primini ödeyemediği için hastanede parasıyla muayene olabildiğini belirtti. Muayene ücreti olarak 6 lira yerine 53 lira ödediğini ifade ederek hükümete yüklendi.

Salgından dolayı esnafın sıkıntılı olduğunu, bundan dolayı BağKur primini ödeyemez hale geldiğini, bu şartlarda Devlet Hastanesi’nde muayene ücretinin 6 liradan 53 liraya çıkaran hükümeti alkışladığını belirterek ironik bir şekilde AK Parti Hükümeti’ni eleştirdi. “Kısacası ölün deniyor” diyen seçer, “5 milyon mülteciye bakan hükümet kendi milletine bakamaz halde olduğu”nu iddia etti.

Seçer’in paylaşımına yorum yapanların arasında da aynı durumda olduklarını belirtenler mevcut.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir