Esnaftan 11 maddelik talep

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken Cumhurbaşkanlığı makamına, 11 maddelik talep mektubunu iletti. Mektupta pandemiden en çok zarar gören esnaf ve yanında çalışanların Sosyal Güvenlik Primlerinin 1 Temmuz’dan 2020 yılı sonuna kadar olan kısmının devlet tarafından karşılanması istendi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) tarafından Cumhurbaşkanlığı’na üçüncü talep mektubu iletildi.

Aydınlık haberine göre, TESK Genel Başkanı Palandöken, 11 maddelik talep mektubunda, pandemiden en çok zarar gören esnaf ve yanında çalışanların Sosyal Güvenlik Primlerinin 1 Temmuz’dan 2020 yılı sonuna kadar olan kısmının devlet tarafından karşılanmasını istedi.

Koronavirüs salgınının, ekonomik açıdan önemli kayıpların yaşanmasına yol açtığına dikkat çeken Palandöken, mektubunda, “özellikle küçük ölçekli esnaf ve sanatkâr işletmeleri, bu süreçte ekonomik anlamda ciddi zararlar görmüş ve birçoğu işyerlerini kapatmak zorunda kalmıştır” ifadelerini kullandı.

Palandöken’in sıraladığı taleplerin en önemlileri şöyle sıralandı:

  • Vadesi gelen Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla esnaf ve sanatkârlarımıza kullandırılmış olan kredilerin, geri ödeme tarihlerinin faizleri hazinece karşılanmak kaydıyla, bir kez daha 3 ay süre ile yeniden ötelenmeli.
  • Pandemiden en çok zarar gören esnaf ve sanatkârlarımız ile yanlarında çalışanların ödeyecekleri Sosyal Güvenlik Primleri, pandemi nedeniyle yaşanan gelir ve ciro kayıpları dikkate alınarak, 01 Temmuz 2020 tarihinden başlamak üzere, 2020 yılı sonuna kadar devlet tarafından karşılanmalı.
  • Kanunen işyerinin sahibi tarafından ödenmesi gerektiği halde, piyasadaki uygulama nedeniyle esnaf ve sanatkârlarımızca ödenen işyeri kira stopajı uygulamasına son verilmeli.
  • Pandemi devam ettiği sürece, temel gıda maddeleri ile temizlik ürünlerinden Katma Değer Vergisi (KDV) alınmamalı ya da Katma Değer Vergisi oranı yüzde 1’e indirilmeli.
  • Vergi ve Esnaf Sicil kaydı bulunan ve fiilen son üç yıl içinde işyeri açık olan esnaf ve sanatkârlara doğrudan nakit desteği sağlanmalı.
  • Esnaf ve sanatkârların 2020 yılı Mart ayından yılsonuna kadar olan vergi ve sosyal güvenlik primi borçlarına, 2021 yılı Ocak ayından başlamak ve gecikme zammı ve faizi alınmamak kaydı ile 36 ayda geri ödenmek üzere yeni bir yapılandırma getirilmeli.

Kahvehanelerde gereken hijyen tedbirleri ve Kovid-19 önlemleri alınmak kaydıyla oyunların serbest bırakılmasını isteyen Palandöken, okul servislerinin de tam kapasite çalışması gerektiğini savundu. 22.00 ila sabah 06.00 saatleri arasında alkollü içki satışı yapılması halinde uygulanan idari para cezasının hazırlanan yeni bir kanun teklif ile artırılmak istenmesinin tütün ve alkol ürünü satan esnaf için en büyük yıkım olacağına dikkat çeken Palandöken, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanından hizmet alma yükümlülüğünün de 1 yıl daha uzatılarak 1 Temmuz 2021’e ertelenmesi gerektiğini vurguladı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir