Et ve süt üreticileri sıkıntıda

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kırmızı et ve sütte yaşanan krizin sebeplerine değindi ve çözüm önerilerini ortaya koydu.

Kırmızı et piyasası ve süt sektörü krizden bir türlü çıkamıyor.

Hayvan yetiştiricisi yem vs. girdilerin sürekli artması nedeniyle perişan durumdadır. Salgın nedeniyle lokanta ve restoranların kapalı olması yetiştiricilerin hayvanlarını kesime vermesini engelliyor. Yetiştirici hayvanlarını besleyemez duruma düştü.

Süt ise patinaj yapmaktadır.

Kırmızı et ve sütte yaşanan krizin sebeplerine değinen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çözüm yolunu gösterdi.

REKABET OLUŞTURACAK YETERLİLİKTE ET ALIMI

Bayraktar, Et ve Süt Kurumu’nun “üretici maliyetlerini dikkate alarak ette alım fiyatlarını artırması gerektiği”ni, et pazarına etkili bir şekilde girerek “rekabet oluşturacak yeterlilikte alım yapması gerektiği”ni vurguladı.

SÜT FİYATI, SÜT/YEM PARİTESİ 1,5 BAZ ÜZERİNDE AYARLANMALI

Sütte ise fiyatların artırılması gerektiğinin altını çizen Bayraktar, “fiyatlar süt/yem paritesi 1,5 olacak şekilde yeniden revize edilmelidir” dedi.

Bayraktar sözlerine, “Yem fiyatlarında tavan fiyat uygulanmalıdır. Ayrıca, tavan fiyatın üzerindeki fiyat, çuval başına destek olarak üreticiye verilmelidir” diyerek son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir