FETÖ darbesi nasıl önlendi?

FETÖ kaçaklarından eski Today’s Zaman muhabiri Mahir Zeynalov, Amerikan Huffington Post haber sitesinde yayınlanan yazısında, “darbeyi Perinçek grubu önledi” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Temmuz’da gerçekleşen darbe girişimini önlemek için işbirliği yapma şansı olan tek grubun Perinçek grubu olduğunu belirten Zeynalov, “Rusya yanlısı” diye tarif ettiği “Perinçek grubu”nun ordu ve bürokrasi içinde çok sayıda takipçisi olduğunu iddia etti. Erdoğan’ın Putin’e Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili özür mektubu göndermesinde de bu grubun etkili olduğunu öne sürdü.

Aydınlık’taki habere göre, Perinçek Grubu’nun 15 Temmuz gecesi darbenin parçası olmayacağını açıklamasıyla darbe planının suya düştüğünü iddia eden Zeynalov, “Perinçek grubunun orduyu desteklerini çekmeye zorlayarak darbeyi engellediği ortaya çıktı” ifadelerini kullandı. Yazıda bazı komutanların, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ı Perinçek grubu olmadan devam etmeye ikna etmeye çalışmış olabileceğini de iddia eden yazar, ancak Akar ve kuvvet komutanlarının sonunda darbeye katılmayı reddettiklerini öne sürdü.

Erdoğan’ın Türk ordusunun içindeki Rusya yanlısı grup olmasaydı darbenin başarılı olacağını çok iyi bildiğini belirten yazar, Batı’nın şu anda Erdoğan’ın otoritesi için yakın dostu Putin’den daha ciddi bir tehlike oluşturduğunu öne sürdü.

Putin’in Erdoğan ülkeyi yakıp yıksa da onu sorgulamayacağını iddia eden yazıda Batı’nın darbe girişimini isteksizce kınadığı, fakat Rusya’nın Erdoğan’ı ilk arayan ve desteğini belirten ülke olduğu belirtildi. Türkiye ile Rusya’nın darbe girişiminden bu yana çeşitli bürokratik ve askeri seviyelerde bir araya geldiğini belirten yazıda bu yakınlığın Erdoğan darbe girişimi hazırlığını durdurmaya çalıştığı sırada başladığını öne sürüldü.

Rusya’nın darbe girişimini alaşağı etmekte kilit rol oynadığını savunan Zeynalov darbelerin genellikle bir cunta oluşturan üst düzey askeri yetkililerin tüm askeriyeyi kendilerine katılmaya ikna etmeleri ile gerçekleştiğini söyledi. Ordunun tamamının katılmadığı bir darbenin genellikle gerçekleşmediğini belirten yazar, “Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ da bu noktayı kanıtlarcasına Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’na yaptığı açıklamada darbe girişiminin tüm ordu katılmadığı için başarısız olduğunu söyledi” ifadelerini kullandı.

Zeynalov kimdir?

Gazeteciliğe Los Angeles Times’da başladı, daha sonra Today’s Zaman’da muhabirlik yaptı ve Zaman gazetesi 2016’da kapanana kadar orada çalıştı. Aynı zamanda 2013 yılından beri Al Arabiya’da ve Huffington Post’ta yazılar yazıyor.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir