FETÖ’nün Burdur elebaşıları ele geçirildi

İlk hamlesi 17-25 Aralık operasyonlarıyla gelen Amerikancı Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ’nün) darbe girişimi üzerine ilk soruşturmalar o zaman başlamıştı. 2015 ve 2016 yıllarındaki savcılık ve polis araştırma ve soruşturmalarının meyveleri darbe girişimini müteakiben gelmeye başladı. Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaptığı yazılı açıklamada, bu kapsamda ilimizde Amerikan güdümlü FETÖ’cü darbe girişimi elebaşıları soruşturması sonucu 19 gözaltı kararı bulunduğu, 12 FETÖ elebaşısının gözaltına alındığı, 7 elebaşının ise arandığı belirtildi.

Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan dün yaptığı yazılı açıklamada, 15 Temmuz Amerikancı Fetullahçı darbe girişiminin ilimizdeki idari kadrosuna karşı yapılan polis operasyonunda 12 elebaşının gözaltına alındığını, 7 elebaşının ise arandığı açıkladı. Ayrıca Başsavcı Doğan, ilk FETÖ’cü darbe hanlesi olan 17-25 Aralık operasyonlarından beri idari kadronun saptanması üzerinde çalışılmış olduğunu belirtti.

İşte Başsavcının yaptığı açıklama!

FETULLAHÇI TERÖR ÖRGÜTÜNÜN BURDUR

YAPILANMASININ SORUŞTURMASINA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASIDIR

“17-25 Aralık darbe girişimleri sonrasında Fethullahçı Terör Örgütünün Burdur’daki yapılanmasının çözümlenmesine ilişkin olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca 2015 ve 2016 yılları için yazılı ve sözlü olarak birçok talimat verilmiş olup, bu talimatlara ilişkin soruşturmalar açılmış ve kolluk kuvvetlerince birçok kişinin tanık ifadelerine başvurulmuş, kamu kurumlarındaki birçok delil ve belgeye el konulmuş, incelenmiş ve bu konuda birçok araştırma yapılmıştır.

“Cumhuriyet Başsavcılığımızca uzun süredir çok gizli bir şekilde yürütülen Fetullahçı Terör Örgütünün Burdur’daki yönetici sınıfını oluşturduğu tespit edilen yapılanmasına ilişkin bir soruşturmamızda 25.07.2016 tarihinde 19 kişi hakkında arama ve gözaltı işlemi uygulanmış olup, şüphelilerden şu an itibariyle 12’si gözaltına alınmıştır. 7 şüphelinin gözaltına alınmasına ilişkin çalışmalarımız devam etmektedir.

“Şüpheliler hakkındaki soruşturmalarımız darbeye teşebbüs, silahlı terör örgütüne üye olmak, nitelikli dolandırıcılık ve terörün finansmanına ilişkin olarak yürütülmektedir. Elde edilen delillere göre suçlamaların ve soruşturmanın çerçevesinin genişletilme ihtimali bulunmaktadır.

Cumhuriyet Başsavcılığımızda ayrıca Fetullahçı Terör Örgütünün birçok ayağına ilişkin soruşturmalar devam etmektedir.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir