Seçim öncesinde, geçmişte anket fenomeni olanlar anketlere ifrit olamaya başlamıştı. Çünkü anketler çanların kimin için çaldığını gösteriyordu. Bundan dolayı moralleri bozuluyor, küplere biniyorlardı.

Bu günleri gören iki araştırma şirketi vardı. Biri MAK diğeri MDİAR…

 İkisi de gerçeğe yakın en isabetli öngörülerde bulundular.

MAK Araştırma Genel Müdürü Mehmet Ali Kulat’ın, RS FM’de yayınlanan Yavuz Oğhan’dan “Bidebunudinle” programına katılmıştı; seçim öncesi. Dikkat çekici açıklamaları vardı. Bunların bugünleri gören açıklamalar olduğu seçim sonuçları tarafından kanıtlandı.

Mansur Yavaş, Özhaseki’ye 3,5 puan fark attı. Kulat, bun u seçim öncesi, “Mansur Yavaş’ın 3 puan önde çıktığını görüyoruz. Kararsızlar dağıtılınca bu 4-5 puanı bulabilir” demekteydi.

Kulat, İstanbul için de ilginç yorumlarda bulunmuştu.

Kulat, Yıldırım’ın seçimlere 15 puan önde başladığını, ilerleyen süreçte İmamoğlu’nun bunu 5 puana kadar düşürdüğünü söylemişti.

Gelinen noktada İmamoğlu’nun öne geçerek kazandığını gördük.

Bu sonuca, “tencereye ciddi derecedeki dokunma”nın sebep olduğunu söyleyen Kulat, AKP’nin oylarının ciddi oranda düştüğünü ifade etmişti. Cumhur İttifakı’nın yüzde 60’lara varan oranının yüzde 48’e kadar düştüğünün altını çizmişti.

Öte yandan HaberTürk yazarı Altaylı, Mansur Yavaş hakkında ortaya atılan iddia ve açılan soruşturmanın Yavaş’a yarayacağını ileri sürmüştü. Altaylı, halk desteğinin, mağduriyetin artması oranında, güçlünün zayıfa yönelik tavrının sertleşmesi oranında arttığını, bunlar arasında doğru bir orantının bulunduğunu belirtmişti. Altaylı, “Tayyip Erdoğan, İstanbul Belediye Başkanlığı’na aday olduğu zaman, ona da benzer suçlamalarla saldırmıştı güçlü olan taraf. Bu saldırı Tayyip Bey’e seçimi kazandırmıştı. Herhalde hatırlıyorlardır” diye yazmıştı.

Bu konuda Altaylı şöyle yazmıştı:

“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kimin kazanacağı konusunda hiçbir fikrim yoktu. Anketlerin büyük bölümü Mansur Yavaş derken, birkaçı da Özhaseki’yi önde gösteriyordu. Gazeteci her şeyden haberdardır diye bana soranlara ‘Hiçbir fikrim yok’ diyordum. Ancak iktidar kanadı Mansur Yavaş için öylesine cansiperane çalışmaya başladı ki, artık ‘Galiba Mansur Yavaş kazanacak’ demeye başladım. Önce seçime kısa süre kala ortaya bir takım iddialar attılar. Sonra da Yavaş hakkında bir soruşturma açıldığı haberleri yayıldı. Çok açık ki, bunlar Mansur Yavaş’a yarayacak şeyler. Mağduriyet ne kadar artarsa, güçlünün zayıfa yönelik tavrı ne kadar sertleşirse halkın desteği o kadar artıyor. Tayyip Erdoğan, İstanbul Belediye Başkanlığı’na aday olduğu zaman, ona da benzer suçlamalarla saldırmıştı güçlü olan taraf. Bu saldırı Tayyip Bey’e seçimi kazandırmıştı. Herhalde hatırlıyorlardır”

29 Mart’ta ise Mediar’ın sonuçlarına odaklandı kamuoyu.

MADİAR tahminleri ise şöyleydi:

İstanbul’da Cumhur İttifakı’nın adayı Binali Yıldırım oyların yüzde 46.12’sini alırken, Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu oyların yüzde 43.36’sını alacak.

Kararsız oyların oranı ise yüzde 9.42

İmamoğlu: %50,3 Yıldırım: %48,2

Ankara’da ‘Cumhur İttifakı’nın adayı Mehmet Özhaseki’nin oyu yüzde 42.86 olarak öngörülen ankette ‘Millet İttifakı’nın adayı Mansur Yavaş’ın oyu ise yüzde 45.06 çıktı.

Ankara’da kararsız oyların oranı yüzde 10.24.

Yavaş: %54,47 Özhaseki: %43,2

Sonuçlar, İzmir’de ‘Millet İttifakı’nın yüzde 56.20 ile ‘Cumhur İttifakı’nın açık ara önünde olduğunu gösterdi.

‘Cumhur İttifakı’nın İzmir’deki oranı yüzde 37.96.

İzmir’de kararsız oyların oranı ise yüzde 3.91.

Soyer: %63,1 Zeybek: %35,6

Bursa’da da ‘Millet İttifakı’nın adayı önde gidiyor.

Cumhur İttifakı: % 44,72 Millet İttifakı: % 45,13

Bursa’da kararsız oylar yüzde 8.82.

Araştırmaya göre Antalya seçmeninin yüzde 45.52’si ‘Millet İttifakı’na oy vermeyi düşünürken, yüzde 44.92’si ise ‘Cumhur İttifakı’na oy vermeyi planlıyor.

Antalya’da kararsız oyları oranı yüzde 8.46 olarak gözlemlendi.

Böcek: %52,7 Türel: %45,3

Adana Cumhur İttifakı’nın adayı

Hüseyin Sözlü %53,3

Millet İttifakı’nın adayı Zeydan karalar %45,5

KİTABIM: “ATA ETİ,İTE OTU!”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir