Göker, atanamayan öğretmenleri soru önergesiyle Meclis’e taşıdı

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER Milli Eğitim Bakanlığı’na atanamayan öğretmenlerle ilgili yazılı soru önergesi verdi. Ülkemizde atanamayan öğretmenler sorununun adeta kanayan bir yara gibi gündemi meşgul etmeye devam ettiğini söyleyen Göker, “yapılan atamalar yetersiz kalmakta ve ataması yapılmayan öğretmen adayları bitmek bilmeyen bir çaresizliğin içine itilmektedir. Bugün ülkemizde sayıları yaklaşık olarak 400 bini bulan öğretmenlerimiz bir an önce atamalarının yapılmasını beklemektedir” dedi.

Son olarak 2015 yılının Temmuz ayında 40 bin öğretmenin atamasının yapıldığını belirten CHP’li vekil, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın2016 yılı planlamasına göre Şubat ayında 30 bin atama, Ağustos ayında 20 bin atama yapılması öngörülmüştür. Bu rakamlarla kanamayı durdurmak mümkün değil” diyerek daha fazla atama yapılmasını beklediklerini söyledi.

Diğer taraftan, Eğitim-İş sendikasının yaptırdığı son ankete göre öğretmenlerimizin yüzde 89’unun mesleklerinden kazandıkları gelirin yetersiz olduğunu düşündüğüne dikkat çeken Göker, araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 79’unun gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle mesleğine motive olamadığını, yüzde 62’sinin gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle psikolojik sorunlar yaşadığını, yüzde 61’inin ise daha çok para kazanacağı bir iş olanağı bulursa öğretmenliği bırakacağını belirttiğini söyledi.

Yaşanan bu durumun ancak AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından günümüze kadar toplumun tüm kesimlerinde yaşanan alım gücü düşüklüğü ile açıklanabileceğini söyleyen Göker, rakamlarla oynayarak bir yere varılamayacağını belirtti.

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER yazılı soru önergelerinde şu sorulara yer verdi.

  • Türkiye’de 2003-2014 döneminde yıllar itibarıyla ataması yapılan öğretmen sayısı kaçtır?
  • Ülkemizde 2003-2014 döneminde yıllar itibarıyla ataması yapılan öğretmenlerin branşlar itibarıyla dağılımı nasıldır?
  • Okullarımızda hâlihazırda hangi branşlarda öğretmen açığı bulunmaktadır?
  • 2016 yılı için öngörülen atanacak öğretmen sayısının yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?
  • Öğretmenlere verilen 9,21 TL. lık ek ders ücretlerinin yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?
  • Öğretmenlerin birçoğunun gelirlerinin az olduğundan dert yanmasını ve daha fazla para kazanacağı bir meslek için öğretmenliği bırakabilecek olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir