Hasan Dağı’nda volkanik hareketlilik başladı

AFAD deprem sonrası inceledi ve uyardı

Deprem sonrası volkan harekete geçti

Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD), yaşanan son depremlerin ardından Türkiye’de Erciyes Dağı’ndan sonra gelen 2’inci büyük volkanik dağ olan Hasan Dağı’nda yapılan inceleme ve ölçümlerde hareketlilik tespit edildiğini açıkladı. Depremin harekete geçirdiği Magma tabakasında yükselmeler saptandı.

EN SON 10 BİN YIL İÇERİSİNDE HALOSEN’DE PÜSKÜRDÜ

Aksaray ve Niğde il sınırlarında yer alan Hasan Dağı’nda, yaşanan son depremlerin ardından yapılan inceleme ve ölçümlerde magma tabakasındaki yükselmeler tespit edildi. 3 bin 268 metre yüksekliğindeki Hasan Dağı’nın en son püskürmesi, Kuvaterner devri içerisinde yer alan Pleistosen devrinin bitmesinden günümüze kadar sürmekte olan jeolojik devre olan Holosen döneminde, yani geçtiğimiz 10 bin yıl içinde cereyan etti.

VOLKANİZMA, DEPREMLE DOĞRU ORANTILI BİR JEOLOJİK OLAY

Yaşanan son depremlerden sonra Hasan Dağı’nda ölçüm ve incelemeler yaptıklarını belirten Aksaray Afet ve Acil Durum Müdürü Cezmi Türkmen, “Hasan Dağı volkanizma. Volkanizma deprem ile doğru orantılı bir jeolojik olay. Yani, ilimizde Tuz Gölü fay hattında bir deprem olması halinde volkanizmayı da etkiliyor. Biz bunu geçen dönemlerde Niğde’de meydana gelen 5,1’lik depremde gördük ve tespit ettik, volkanizmayı etkiliyor. Magma tabakasındaki hareketliliği, yükselmeleri gördük, onu tespit ettik. Hacettepe Üniversitesi ve Maden Teknik Arama Enstitüsü de bunları tespit etti. Bunları bize raporladılar” dedi.

HASAN DAĞI’NA SENSÖRLER, GPS’LER, ÖLÇÜM ALETLERİ YERLEŞTİRİLECEK

Ölçüm ve incelemelerde elde edilen hareketlilik sonuçlarıyla birlikte Hasan Dağı’ndaki gelişmelerin takip edilmesi kanısına vardıklarını belirten Cezmi Türkmen, “Dolayısıyla biz Hasan Dağı’nın volkanik aktivitesinin incelenmesi ve takip edilmesi gerektiğine karar verdik. Aksaray Üniversitesi bilim adamlarımız da takip edelim dediler. Böyle bir görüş birliği oldu aramızda. Bunu da projelendirdik. Oradaki çalışmamız şu: Özellikle Hasan Dağı’nda sensörler, GPS’ler ve ölçüm aletleri kuracağız. Fiziksel ölçüm aletleri kuracağız. Kabuk hareketlerini ve kabarmalarını takip edeceğiz” diye konuştu.

“VOLKANİZMANIN HAREKETE GEÇMESİNİN BİRÇOK PARAMETRESİ VAR”

Bazı bölgelerde sıcak su çıkışlarının bulunduğunu, bunları izleyeceklerini, bunların ısılarını ölçeceklerini belirten Türkmen, “Çünkü belli bir ısıda, normalde 55 derece ama bu ısı yükseldiği zaman bir hareketlilik var demektir. Bu volkanizmanın harekete geçmesinin birçok parametresi var. Ama biz bu parametrelerin hepsini ölçeceğiz. Sıcaklık ölçeceğiz, aynı zamanda gaz ölçümleri yapacağız. Kimyasal gaz ölçümleri yapacağız. Bunların hepsini tek potada değerlendireceğiz” dedi.

VOLKAN, ANİDEN PATLAMAZ

Volkanizmanın birdenbire, aniden patlamadığının altını çizen Türkmen bu çalışmalardaki amaçlarını, “Öncelikle belirtiler var. Bu belirtileri biz çok rahatlıkla ölçebiliyoruz. Ama bizim amacımız normalde 2 veya 3 ay önce belirti veren bir volkanı daha önceden tespit edip, hareket ve aktivite varsa daha önceden tespit edip çalışma için zaman aralığı, zamanı artırmak. Tek amacımız bu. Hasan Dağı volkanizmasının da hareketliliğini bu projeyle takip edeceğiz” diye açıkladı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.